Genç kızlarda cilt bakımı nasıl yapılır?

Ergenlikle birlikte salgılanan hormonlar ve vücuttaki değişikliklerle birlikte gençlik çağı da başlamış oluyor. Erken gençlik dönemiyle birlikte ömür boyu sürecek bazı alışkanlıkların da kazanılması gerekiyor. Bu alışkanlıklardan biri de cilt bakımını aksatmadan ve bilinçli bir şekilde yapmaktır. Bu yazımızda genç kızlar için cilt bakımı nasıl yapılır sorusunu cevaplamaya çalışacağız.

Makalede neler var?

Cilt tipi önemli

Genç bir kızın cilt bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabı için öncelikle cilt tipinin ne olduğu belirlenmelidir. Aslında yetişkinler için de önemli olan bir konudur bu. Cildin yağlı mı, kuru mu yoksa karma bir cilt yapısı olduğuna göre cilt bakım uygulamaları da değişecektir.

Yüz yıkama jeli seçimi

Sabah kalkınca, dışarıdan eve gelince veya spor gibi efor harcanan aktivitelerden sonra yüzü yıkamak gerekiyor. Yüz yıkama için mutlaka cilt tipine uygun bir yüz yıkama jeli kullanılmalıdır. Yüz yıkama jeli sabah ve akşam uygulanmalıdır. Önerimiz sadece bir jel kullanılmasıdır. Yani birden fazla jel kullanılmasını önermiyoruz. Ayrıca kaliteli gündelik sabunları da yine genç kızlar için cilt bakımında önermiyoruz. El temizliği için kullanılan sabunlar yüzü tahriş ederek akne ve sivilce oluşumuna neden olabilir.

Yağlı bir cilt için uygun yüz yıkama jeli sülfat içeren bir ürün olacaktır. Sabun gibi köpüren sülfat içerikli jeller yüzdeki yağı alacaktır. Ancak kuru bir cilt için ise sülfat içermeyen, yani köpürmesi az olan bir jel daha uygun olacaktır.

Tonik ve nemlendiriciler

Yanlış bir kanı var; genç kızlar için tonik uygun değildir diye. Kaliteli bir tonik genç kızlar için de faydalıdır. Günlük cilt bakım rutinine, en azından akşamları mutlaka toniklerde eklenmelidir. Tabii ki cilt tipine uygun tonik kullanmak şartıyla.

Cildin belirli bir düzeyde nemli kalması için de nemlendiriciler de günlük rutine eklenmelidir. Akneli, kuru veya yağlı ciltler için cildi takviye eden kaliteli nemlendiricilerden birini tercih etmelisiniz.

Sivilce ve akne ilaçları

Genç kızların en büyük kabuslarından biri de kocaman sivilceler ve aknelerdir. Hem kötü görünümleri hem de bir cilt sorunu oldukları için bunlarla mücadelede doktorlara ve eczacılara güvenmek gerekiyor. Yani içeriğinden emin olunmayan ve sağda solda satılan ürünler yerine bir dermatoloğun muayenesi sonucu vereceği ilaçları ve cilt bakım ürünlerini kullanmak daha mantıklı olacaktır.

Güneş koruyucuları kullanın

Havaların iyice ısındığı ve günlerin uzadığı bu günlerde güneşten de faydalanmak gerekiyor. Mayıs ayından Ekim ayına kadar alacağımız güneş hem sağlığımız hem de cildimiz için gerekli olan D vitaminin de depolanmasını sağlayacaktır. Ancak gereğinden fazla güneşte kalmamak ta gerekiyor. Eğer fazla güneşe maruz kalıyorsanız ve cildiniz de güneş ışığına karşı hassas ise güneş koruyucunuz mutlaka çantanızda olsun kızlar.

Peeling yapmayı unutmayın

Hafta 1-2 defa yapacağınız peeling uygulamaları tahriş olan cildinizi yeniler. Kendinizin de yapabileceği bal içerikli karışımlarla veya satın alacağınız iyi bir peeling ürünüyle masajlar şeklinde uygulamalar ile kurumuş veya yıpranmış cildinizi tekrar canlandırabilirsiniz.

Bu konuda hatırlatmak istediğimiz en önemli nokta ise lütfen peeling yapmayı abartmayın. Aşırı peeling uygulamaları, değişik ürünleri düzensiz bir şekilde kullanmak, bunları karıştırmak veya uygulama süresini uzatmak cilt bariyerine zarar verecektir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir