Alfa erkeği nedir, nasıl anlaşır, nerelerde bulunur?

Aslında canlılar için alfa terimi genellikle memeli hayvanlarda sürü liderlerine verilen bir sıfat veya tabiri caizse unvandır. Alfalar bazı türlerde örneğin kurt sürülerinde sürüye liderlik eden hem erkek hem de dişi kurta deniyor. Bunlar sürüyü domine edip avlanmayı ve benzeri faaliyetleri organize ediyorlar.

Kurt sürüsünün alfa erkeği, sürüsüne öncülük eden bir lider, yavrulara karşı şefkatli baba, düşmanlarına karşı amansız bir savaşçı, dişisine karşı ise sevecen ve yumuşak olan bir kurttur.

Makalede neler var?

Peki alfa erkeği kimdir, özellikleri nelerdir?

Öncelikle şunu belirtelim alfa erkeği maço demek değildir. Maçolarla alfalar arasında net farklar vardır. Alfa erkeğinin bir çizgisi vardır. Alfa erkeği maskülen görünür ancak bu sertlik maskülen olmasından değil, bir duruşu olmasından kaynaklıdır. Yani maço davranan, sertlik yapan bir erkek değildir alfa erkeği.

Yetişme tarzı çok önemlidir alfa erkeğinin oluşmasında. Ana kuzusu olarak yetişmemiş, hatta hayatında türlü zorluklar yaşamıştır alfa erkeği. Bu nedenle olsa gerek bireysellik yaygın bir şeydir alfalarda. Bu özellik zaman zaman kadınları zorlar. Ancak alfalar duruşu olan bir adam olması nedeniyle çok da fazla önemsemez bu durumu ve içinden geldiği gibi davranır.

Özetlersek alfa erkeği kurt sürüsünün alfa erkeği gibi liderdir, kararlar alır ve cesaretle uygular. Zor zamanların adamıdır, savaşçıdır ve mücadeleden kaçmaz. Ailesine, eşine, sevgilisine değer verir ve saygı duyar.

Onurlu bir adamdır. Saygılı adamdır da. Kendisine, işine, topluma, eşine/sevgilisine ve çevresine saygılı bir adamdır, kibar ve naziktir.

Alfa erkeğinin vücut dili ve belirgin davranışları nelerdir?

Vücut dili alfa erkeğini ele verir. Dik, kendine güvenli ve enerji dolu karizmatik bir duruşu vardır alfa erkeğinin. Bu snop veya kibirli bir duruş değildir, karıştırılmamalıdır. Dünya görüşünde ve hayata bakışında bir duruşu, ilkeleri ve prensipleri vardır ve bunlar duruşuna da yansır. Nerede nasıl davranacağını ve konuşacağını bilen birisidir alfa erkeği. Kaba saba davranışlar bu adamlarda pek görülmez.

Alfa erkeğinin lafını evirmesi çevirmesi yoktur, açık ve net bir şekilde konuşur. Yine altını çizerek belirtiyoruz bu açıklık maçoluk veya sertlik değildir. Alfa erkeği centilmen ve kibardır ancak sözleri ve davranışları nettir.

Alfa erkekleri asla birlikte olduğu kadının parasını yemezler. Tabii ki ilişkilerde maddi konularda da birliktelik olacaktır ancak alfa erkeği kadın parasını yeme amacında olan biri değil asla. Alfa erkeği bu konuda da her konuda olduğu gibi bir duruşu, prensipleri olan bir adamdır. Para sıkıntısı çekse bile kadından asla para istemesi veya bunu ima etmesi alfa için olası bir şey değildir. Alfalar arasından baba parası yiyen adam çıkmaz, kendi ekmeğini onuruyla ve kendi koşullarına göre kazanmaya çalışır. Bu tabii ki babadan zengin bir alfa için de böyledir. Şımarık ve züppe bir davranış sergilemez ve mevcut zenginliğini daha da geliştirmeyi hedefler.

Alfa erkeği koşullar ne olursa olsun mücadeleden kaçmaz, savaşçıdır. Hayatın doğal akışında karşısına çıkan her durumdan bir şekilde çıkmasını bilir ve bu uğurda ne yapması gerekiyorsa yapar. Ailesinin, hayatındaki kadının ve tabii ki kendisinin sorumluluğunu korkmadan alır ve bunları yerine getirmeye çalışır. Yani alfaların önemli bir özelliği daha ortaya çıkar; sorumluluk sahibidir.

Alfa erkeği narsist, kendini beğenmiş insan değildir. Alfa erkeği kısaca tanımlarsak adam gibi adam diyebiliriz. Bu kadar basit ve net aslında.

Kadınlar alfa erkeğine nasıl davranmalıdır?

Kadınların alfa erkeği ile ilişkilerinde kadınların üslubu alfa erkeği için önemlidir. Ne söylediğiniz değil de nasıl söylediğiniz önemlidir bu adam için. Alfa erkeğinin nasıl bir üslubu varsa karşısındaki kadının da üslubuna dikkat eder bu adam. Belirsizlik, gri alanlar alfa erkeğine göre değildir. Alfa erkeği ısrarcı değildir. Sizden hoşlandığını ve ilgilendiğini belli eder ve sizden de bir adım atmanızı bekler. Yani siz siz olun sakın ki alfa erkeği sizinle ilgileniyorsa onunla ilgilenmiyormuş havalarına fazla girmeyin, tadında bırakın. Alfa erkeğinden hoşlanıyorsanız mutlaka hoşlandığınızı belli edin sizde. Sonra arkasına bakmadan gider.

Alfa erkeğinin özgüveni kesinlikle yüksektir. Sevgilisinin veya hoşlandığı kadının geçmişi veya eski ilişkileriyle fazla ilgilenmezler, onlarla yarışmazlar. Tabii ki sizinle, hayatınızla ilgili şeyleri bilmek ister ancak bunu diline dolamaz ve onun için önemli olan sizin geçmişiniz değil onunla birlikte yaşayacağınız gelecek önemlidir.

Baskıcı ve yönetmeye alışkın bir kadının alfa erkeğiyle anlaşma şansı pek yoktur. Çünkü alfa erkeği yönetilmeye pek gelemez. Hatta bazı durumlarda yönetimin kendisine bırakılmasını ister alfa erkeği. Hâl böyle olunca her kadının alfalarla anlaşması kolay olmayabilir.

Alfalar bir kadına nasıl davranılacağını bilir ve gereken ilgiyi de gösterir, ancak kendisi de ilgi bekler. Buradaki kritik nokta hem alfanın kadına gösterdiği ilgi hem de kadının alfaya gösterdiği ilgi fazla abartılmamalıdır. Yani alfalar her şeyin fazlasından pek hazzetmezler.

Ve gelelim en önemli soruya; alfa erkeği ile alfa kadını anlaşabilir mi?

Öncelikle alfa kadını nedir ona bir bakalım. ben güçlüyüm, zenginim, kariyer sahibiyim bu nedenle ilişkide benim dediğim olur diyen kadın alfa kadın değildir. Ya da ben dişiyim deyip sürekli cinsel kimliği öne çıkaran kadın da alfa değildir. Alfa kadın aynı alfa erkeği gibi hayata karşı bir duruşu ve kendine göre bir tarzı vardır.

Başta bu iki güçlü insan anlaşamaz gibi görünse de aslında iki gücün birleşmesi gerçekten de çok sağlam bir ilişki ortaya çıkabilir. Karşılıklı emek ve zaman sarf etmeyle mümkündür bu ilişki ve devamında kökleri derine inen bir ilişki olacaktır.

Son söz şu şekilde olursa pek yanılmış olmayacağız galiba; Alfaların ilişkisi gerçek bir dişi ile gerçek bir erkeğin insani buluşmasıdır.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir