Aloe Vera: Gerçek Bir Sağlık Dostunun Faydaları

Saf aloe vera jeli ve suyu gerçekten söylendiği kadar mucizevi bir şey midir? Aloe veranın potansiyelini ve bu bitkinin faydalarını gelin birlikte keşfedelim!

Pek çok doğal kozmetik ve sağlık ürününde bulunabilen, en popüler doğal ilaçlardan biri olması tesadüf değildir aloe veranın. Aloe, aileden biri yaralandığında veya kendinizi bastırılmış, çaresiz hissettiğinizde hemen yardıma koşan ve birçok şekilde kullanılabilen çok faydalı bir bitkidir: arındırır, yakar, yaraları iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca aloe veradan vücudu arındıran ve iç organların düzgün çalışmasına katkıda bulunan değerli bir meyve suyu çıkarılır.

Makalede neler var?

Aloe vera yaprakları

Aloe vera, sarısabır adı verilen bir bitki grubuna dahil bir bitkidir ve “tıbbi sarısabır” olarak ta bilinir. Anavatanı Kuzeydoğu Afrika kıyılarıdır ve çok eskiden beri kozmetikte ve bitkisel tedavilerde yoğun bir şekilde kullanımaktadır. Aloe, bitkinin kabuk bölümündeki suyunun uçurulması ile elde edilen ve laksatif (bağırsak çalıştırıcı) olarak kullanılan kısımdır. Yaprağın iç kısmında bulunan renksiz kısma ise Aloe vera jel adı verilir.

Yaprakları yoğun ve tekdüze yeşil renktedir ve bitkinin içinden hava ve suyu filtrelediği koruyucu bir film ile kaplanmıştır. Yaprakları bir aloin tabakası içerir ve daha da derinleri ünlü su bazlı jeli ile doldurulur. Aloe vera hemen hemen her yerde yetiştirilir. Evinizin balkonunda bile rahatlıkla yetiştirmeyi deneyebilirsiniz. Böylece birçok yararı olan bu faydalı bu bitkiden zengin jel ve meyve suyu elde etmenize yardımcı olacak değerli yapraklarına sahip olabilirsiniz.

Aloe veranın saf jeli

Aloe veradan nemlendirici, ferahlatıcı ve yatıştırıcı özelliklere sahip şeffaf ve kalın bir jel, soğuk ekstrakt (bitki özü/özütü) elde edilir. Su bazlı jeli, hücre yenilenmesini destekler ve iyileşmeye yardımcı olur. Kesiklere ve ev içi yaralanmalara uygulamak için birebirdir. Ayrıca kaşıntı, böcek ısırıkları, dermatit, yaralar ve yaralanmalarda da faydalıdır. Yapraklarından elde edilen jelin çok azı bile uygulandığında mükemmel sonuçlar alınabilir. Mesela sedef hastalığına faydalı olduğu bilinmektedir, çünkü nemlendirici ve iltihap önleyici bir etkiye sahiptir. Birçok güneş sonrası üründe bulunan aloe vera jeli, güneş yanığına ve güneş lekelerine karşı çok etkilidir ve cilde anında ve kalıcı bir rahatlama sağlar. Aloe jel o kadar çok yönlü, pratik ve etkilidir ki binlerce durum için uygulanabilir!

Saf aloe vera suyu

Yapraklardan öz olarak edilen saf suyu, jele çok benzer bir kıvama sahiptir; şeffaf ve yoğundur, aktif maddeler bakımından zengindir ve ayrıca immün sistemi uyarıcı, antienflamatuvar, arındırıcı ve besleyici özelliklere sahip doğal bir tedavidir. Aloe vera özü çay olarak tüketildiğinde de faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur ve aynı zamanda mide mukozasını ve bağırsakları koruyan doğal bir mukopolisakkarit olan acemannan sayesinde vücudu arındırarak önemli bir detoks etkisi görebilir. Kahvaltıdan en az 15 dakika önce aç karnına içilmelidir. Genellikle saf olarak alınır, ancak çoğu kişi suyla (ancak sıcak suda değil) veya meyve suyunda seyreltmeyi daha keyifli ve lezzetli bulur. Aloe veranın tüm faydalarından yararlanmak için 2 veya 3 ay boyunca 20 veya 30 ml alım yeterlidir. Hiçbir durumda günde 50 ml’yi aşmamalısınız.

Sindirim için antienflamatuar saf aloe vera meyve suyu

Aloe vera, kolit, gastrit ve sindirim sistemi iltihabı durumlarında yardımcı olur. Düzenli olarak alınan saf aloe vera suyu, bakteriyel floraya etki ederek ve mideyi iltihabı yavaşlatan ve iç organların işleyişini iyileştiren koruyucu bir filmle kaplayarak tembel bağırsak koşullarını iyileştirebilir. Bununla birlikte, aloe yapraklarında bulunan acı sarı madde olan aloin, büyük dozlarda ters etki yapabilir ve laksatif bir etkiye sahip olabilir, bağırsak mukozasını korumak yerine tahriş edebilir. Bu nedenle, gerek aloe bazlı bir ürünleri gerekse de diğer bitkisel maddeleri bilinçsizce kullanmamalı ve mutlaka doktorunuza veya eczacınıza danışarak bunları onların önereceği biçimde kullanmalısınız.

Mevsimsel değişikliklerin dostu, immün sistemi uyarıcı özellikler

Aloe, doğal ilaçların kraliçesidir. Aloe vera suyu bağışıklık sistemi üzerinde çok değerli bir etkiye sahiptir. Mevsimsel değişikliklerin olduğu dönemlerde ve vücudun stresli olduğu anlarda, aloe vera almak bağışıklık sistemini önemli ölçüde geliştirmeye yardımcı olur. Genel sağlık koşullarına sağlığa katkıda bulunur, grip ve soğuk algınlığına da iyi gelir.

Zamanı durduran antioksidan özellikler

Aloe vera, mineraller ve vitaminler açısından zengindir. Detoksifiye edici ve antioksidan etki gösteren, hücre yaşlanmasına neden olan serbest radikallere karşı koyan çok sayıda aktif bileşen içerir. Suyunu içmek cilt, saç ve tırnakların güzelliğini iyileştirir ve vücut için doğal bir yaşlanma karşıtı etki sağlar.

Cildi yenileyen iyileştirici özellikler

Saf aloe vera suyu ayrıca kolajen üretimini ve bunun sonucunda hücre yenilenme etkisini uyarabilen polisakkaritler içerir. Bu ise iyileştirici özelliklerini ve kesik ve yaralarda neden kullanıldığını daha iyi açıklar.

Maksimum etkinlik: antibakteriyel ve antiviral özellikler

Aloe özütünün bakterilere, virüslere ve hatta Escherichia coli ve Candida albicans gibi mantarlara karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bu jelatinimsi ve saf suyu saf içmek sadece iltihapla savaşmakla kalmaz, aynı zamanda doğrudan bakteriler üzerinde de etki ederek iki kat geçerli bir eylem gerçekleştirir.

Aloe veranın birçok faydası ve bazı kontrendikasyonlar

Aloe vera, vücudunuza birçok fayda sağlayabilen saf bir üründür. Kabukta bulunan aloin kontrendikasyon (hastaya vereceği zarar nedeniyle bir tıbbi tedavi alınamamasına neden olan bir durumdur.) gösterebilir. Başka ilaçlar alırken aloe, etkileşimlere neden olabileceği için mutlaka doktorun bilgisi ve onayı dahilinde kullanılmalıdır. Yapraklardan elde edilen saf aloe vera jeli ise özel bir kontrendikasyona sahip değildir ve birçok durumda yardımcı olur, çocukların yaralarında bile pratik olarak her zaman uygulanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir