Kış Mevsiminde El Bakımı Nasıl Olmalı?

Kadın veya erkek, genç yada yaşlı kış aylarında ellerin kuruması, çatlaması ve cildin deforme olması hemen herkesin ortak şikayetidir. Kışın ellerimize verdiği bu kötü durumdan nasıl kurtulabiliriz, kış mevsiminde el bakımı nasıl olmalıdır? Cevabı yazımızda…

Soğuk havalarda ellerimiz kurumaya başlar. Kuruma ile birlikte el bakımı yapılmaz ise kısa zamanda ellerimizde çatlaklar, hatta kanamalar oluşmaya başlar. Bu durum ise gündelik hayat kalitemizi etkileyecek deri hastalıklarına sebep olacaktır.

Makalede neler var?

Kaliteli sabun kullanın

Aslında bu sadece kışın değil, tüm yıl boyunca her mevsim yapmamız gereken bir şeydir. Son yıllarda sıvı sabun kullanımı oldukça arttı ve piyasada onlarca markanın yüzlerce çeşit sabunu bulunmakta. Ancak bunların çoğu nerdeyse adeta deterjanlar ve doğal olarak da ellerimizi oldukça fazla hırpalamaktadırlar. Sonuç olarak vücudun PH dengesini bozmayacak, nemlendirici ve cilt bakımı yapan içeriklere sahip sıvı ve katı sabunlar kullanmak el cildimizin sağlığı için oldukça faydalı olacaktır. Seçeceğimiz sabunun mümkün olduğu kadar az kimyasal içermesi ve mümkün olan en doğal içeriğe sahip sabun olmasını ayrıca tavsiye ediyoruz.

Ilık su ve bulaşık eldiveni kullanın

Gerek el yıkamanızda gerekse de ev işlerinizde mümkün olduğu kadar ılık su kullanmalıyız. Bulaşık yıkarken veya ev işi yaparken de deterjanların cildi yıpratıcı etkisine karşı bulaşık eldiveni kullanmak ellerimizi koruyacaktır.

Nemlendirici kullanın

Nemlendiriciler kullanıcının ihtiyacına veya cilt yapısına göre değişkenlik gösterebilir. Eğer ellerimizi iyi koruyorsak nemlendiriciyi ihtiyacımız kadar, günde bir kaç kere kullanmamız yeterli olacaktır. Ancak ellerimiz gün içinde soğuk havayla fazla temas ediyorsa ve ellerimizde çatlaklar oluşmaya başladı ise günde en az beş altı defa nemlendirici kullanmalıyız. Ellerimizi sık yıkıyorsak, yıkamadan sonra ellerimizi hafifçe nemli bırakarak nemlendirici kullanmamız ellerimizi koruyacaktır.

Cildimiz fazla kuruyor ve çatlıyor ise vazelin veya vazelin içeren nemlendiriciler kullanmalıyız. Vazelin deriyi korumakla kalmaz, aynı zamanda oluşturduğu tabaka ile derideki suyun dışarı çıkmasını da önler. Vazelin nemlendiricilerden başka gliserin veya zeytinyağı içeren nemlendiriciler de çok işe yarayacaktır.

Eldiven kullanın

Soğuk hava ile birlikte rüzgarda ellerimizi oldukça hırpalayacak, kuruma ve çatlaklara yol açacaktır. Bu yüzden eldivenler kış aylarında vaz geçilmezlerimizden biri olmalıdır.

Gereğinden fazla manikür yaptırmayın

Her hafta hatta, hafta da iki kere yapılan manikür ellerinizin ve  özellikle tırnaklarınızın düşmanıdır. Gereğinden fazla yaptırılan manikür öncelikle tırnaklarınızın ger çekilmesine neden olur. Manikür esnasında yapılan işlem nedeniyle tırnakla geriye doğru sürekli itilir ve bu da tırnakların geri çekilmesine neden olur. Ayda bir kere yaptıracağınız manikür yeterli olacaktır. Dikkat edin yaptıracağınız diyoruz, çünkü profesyonel bir elden yapılan manikür çok daha etkili ve  daha uzun süreli olacaktır.

Doktora gidin

Evet, aslında en çok ihmal ettiğimiz şeylerden birisi değil mi bu? Eğer ellerimiz fazla kuruyor, çatlıyor hatta kanıyorsa ve yukarıda saydıklarımız da fazla işe yaramıyorsa mutlaka bir dermatoloğa gitmemiz gerekir. Derideki aşırı kurumalar, çatlaklar ve kanamalar bir deri hastalığının belirtileri olabilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir