Balkondan güvercinleri uzak tutacak 7 yöntem

Sevimli güvercinleri sevmeyen kimse yoktur her halde. Ancak bu sevimli kuşlar balkon ve pencereleri adeta bir sığınak veya dinlenme yeri olarak kullanmaya bayılırlar. Bu durum ise balkonların kirlenmesine neden olur. Ayrıca güvercinler pek de sessiz kuşlar değillerdir. Güvercinler aynı zamanda gürültücü kuşlardır. Zarar vermeden güvercinleri uzak tutmak mümkün müdür? Bu yazıda güvercinleri balkondan uzak tutmak için 7 faydalı yöntemi sizlerle paylaşıyoruz.

Makalede neler var?

1. Kuş koruyucu ağ

Güvercin balkonunuza konmasını ve yuva yapmasını önlemek için oldukça etkili bir yöntemdir. Dayanıklı malzemeden üretilen bu ağlar balkonda istenilen alanı kaplayacak şekilde gerilir. Bu şekilde güvercinlerin balkona ulaşması onlara zarar vermeden engellenmiş olur.

2. Ultrasonik güvercin korkutucu

Ultrasonik güvercin korkutucuları, yalnızca güvercinlerin ve benzeri canlıların duyabileceği sesler çıkararak onları rahatsız eder. Balkona yerleştirilen bu cihazlar güvercinleri ve diğer kuşları uzak tutmada oldukça etkilidir.

3. Güvercin korkutma bantları

Güvercin korkutma bantları balkona sabitlenebilen plastik veya metalden yapılmış esnek şeritlerdir. Güvercinler dengesiz ve rahatsız oldukları için bu bantların üzerinde yürümeyi sevmezler, bu yüzden kuruldukları alanlardan kaçınma eğiliminde olurlar.

4. Doğal kovucular

Güvercinlerin hoşuna gitmeyen bazı kokular onları balkonunuzdan uzak tutmanıza yardımcı olabilir. Nane, lavanta, biberiye veya pul biber gibi esansiyel yağları suyla seyreltip balkon yüzeylerine püskürterek kullanabilirsiniz. Güvercinler bu kokulardan nefret ederler ve balkondan uzak dururlar.

5. Yansıtıcı nesneler ve korkuluklar

Metal bant veya CD gibi yansıtıcı nesneler güvercinleri korkutacak bir görsel etki yaratabilir. Ayrıca balkonlara plastik baykuş şahin gibi yırtıcı kuşların korkulukları konabilir.

6. Düzenli temizlik ve yiyeceklerin uzaklaştırılması

Güvercinler yiyecek artıklarına ve suya gelirler. Yiyecek artıkları veya su bulunan balkonlar güvercinler için bir çekim merkezi olacaktır. Güvercinleri uzak tutmak için balkonunuzu daima temiz tutmalısınız. Balkonda yiyecek artıkları veya su bulundurmamak, dışarıdan düşen yiyecek artıklarını da derhal temizlemek güvercinleri uzak tutacaktır.

7. Yansıtıcı paneller veya yanıp sönen ışıklar

Yansıtıcı paneller veya yanıp sönen ışıklar takmak, güvercinlerin kafasını karıştıran ve dinlenecek başka yerler aramalarına neden olan görsel bir etki yaratabilir. Bu yöntem onların rutinlerini kesintiye uğratır ve onları balkonunuzu ziyaret etmekten vaz geçirir.

Bu yöntemlerden birini veya birkaçını kullanarak güvercinleri balkonunuzdan etkili ve zarar vermeden uzak tutabilirsiniz. Hayvanlara zarar vermeyen, doğayla uyumlu bir dengenin korunmasına yardımcı olan yöntemlerin benimsenmesi her zaman önemlidir.