Ten Uyumu Nedir?

Ten uyumu doğanın çiftlere harika bir armağanıdır. Çiftlerin daha ilk andan itibaren bu hissi duymaları gerçekten de piyangodan çıkan bir ikramiye gibidir. Peki, harika bir şey olan bu ten uyumu nedir, nasıl tanımlarız?

Ten uyumu, dokunmayı, öpüşmeyi karşı konulamaz hale getiren, cinsel, hormonsal ve psikolojik ögelerin iki kişi arasında ortaya çıkardığı olumlu ve çekici etkileşimlerdir. Feromon Yunanca hormon taşıyan anlamındadır. Bir bakıma bir iletişim şeklidir. Mesela memeli hayvanların (Örneğin kedigillerin) idrarlarıyla işaret bırakmaları, yani hormonlarını idrar yoluyla bir nevi not bırakmaları bir iletişim şeklidir. Mesela bir erkek aslan bu şekilde davranarak diğer erkek aslanları bölgesinden uzak durmaları gerektiği mesajı verirken dişilere çiftleşmeye hazır olduğu mesajını vermektedir. İnsanlarda bulunan Jacobson Organı (Vomeronasal Organ) bir feromon yani hormon taşıyıcısıdır.

Jakobson Organı ne işe yarıyor?

İnsanlar tükürük veya ter bezleriyle salgıladığı hormonlarını feromonlar yoluyla havaya saçarlar. Jacobson Organı da havaya salınan bu hormonlar içinde kendisine en uygun olanını bulur ve seçer. Bu yolla  bulunan kişiyle arada kurulan uyuma, başka bir deyişle kurulan iletişime ten uyumu deniyor.

Bazı ilişkiler sorunlarla dolu olduğu halde ten uyumu nedeniyle yaşanan doyurucu bir cinsel hayat, o ilişkinin sorunlara rağmen devamını sağlayabilir. Yani ten uyumunun sorunlu ilişkileri yumuşatıcı ve iyileştirici etkisi de vardır. Ten uyumu sayesinde yaşanan doyurucu ve coşkulu bir cinsel hayat aynı zamanda kişisel olarak da rahatlatıcı ve sakinleştirici bir etki yapacaktır. Bu şekilde rahatlayan bir kişi elbette partneriyle yaşadığı sorunlarda da daha uzlaşıcı ve çözüme odaklı olacaktır.

Ten uyumu olan bir çiftin sosyal yaşantısı, cinsellik dışında hayatın diğer alanlarındaki beraberlikleri de son derece uyumlu, keyifli ve güzel olur. Mutlu bir beraberlik temeli üzerinde devam eden bir çiftin yer aldığı ailenin çocuk yetiştirme ortamı da mutlaka mutlu çocuk yetiştirmeye uygun bir ortam olacaktır.

Ten uyumsuzluğu nedir, nasıl ortadan kaldırılır?

Ten uyumsuzluğu bir problemdir, ancak bu durumu mevcut problemin bizimle ömür boyu kalacak olması demek değildir. Ten uyumsuzluğunda geçmişin, çocukluktaki travmalar, yetişme sorunları, aşırı performans beklentileri gibi nedenleri vardır. Buradan yola çıkarak ten uyumsuzluğu için aslında bazı şeylerin bir sonucudur diyebiliriz.

Ten uyumsuzluğu kalıcı bir sorun veya kaderin kötü bir oyunu değildir. Ten uyumsuzluğu giderilebilecek bir sorundur. Peki ten uyumsuzluğunu ortadan kaldırmak için neler yapılabilir? Öncelikle ten uyumsuzluğunun nedenleri belirlenmeli ve bu nedenler ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır. Bunun için atılacak ilk adım çiftin karşılıklı olarak anlayışlı ve yapıcı bir şekilde konuşmasıdır.

Çiftler her şeyi konuşmalı ve paylaşmalıdırlar. Bu cinsellik için de geçerlidir. Partnerlerin hem zevk aldıkları hem de rahatsız oldukları şeyleri (örneğin kötü koku veya hijyen gibi) paylaşmaları ten uyumsuzluklarını gidermede faydalı olacaktır. Mutlaka rahatsızlıkları söylemenin de bir üslubu bir şekli vardır ve buna çok dikkat edilmelidir. Kırıcı olmayan, karşındakini aşağılamayan ve kötü hissettirmeyen bir şekilde söylenen istekler mutlaka karşılık bulacak, dikkate alınacak ve bunların giderilmesinde etkili olacaktır. Örneğin, partnere ağzın kötü kokuyor demek yerine seni çok seviyorum ve seninle olmaktan büyük zevk alıyorum, ancak seksten önce dişlerini fırçalarsan çok daha mutlu olurum, güzel bir ağız kokusu beni daha da tahrik eder tarzında bir yaklaşım partneri kırmadan veya incitmeden onun sizin rahatsızlığınızı da gidermesini sağlayacaktır. Daha sonra yine partnerinize tekrar güzel sözler söylemelisiniz. Bu şekilde; yani önceden iltifat ve partneri değerli hissettirme, daha sonra rahatsızlık duyulan şeyi güzel bir rica ile karşı tarafa iletme ve tekrar güzel bir kaç kelime hem iletişimi çok daha iyi bir yere taşıyacaktır, hem de sorunun ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır.

Çiftin karşılıklı konuşmalarından bir sonuç alınmaz veya yetersiz kalınırsa da yani kişisel veya çift olarak bir terapistten profesyonel yardım alınabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir