Ayşe Begüm Onbaşı Dünya Şampiyonu Oldu

19 yaşındaki sporcumuz Ayşe Begüm Onbaşı Bakü’de düzenlenen Aerobik Jimnastik Dünya Şampiyonasında birinci oldu. Hepimizi sevindiren milli gururumuz Ayşe Begüm aynı zamanda  Uluslararası Jimnastik Federasyonu tarafından şampiyonanın en iyi sporcusu seçildi.

2001 Akhisar doğumlu olan Ayşe Begüm Onbaşı 3 yaşında başladığı baleden sonra jimnastiğe 6 yaşında başladı. Yarışmalara ise 7 yaşından itibaren katılmaya başladı. 2019’da Akhisar Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. 2020 yılından itibaren de Akhisar Belediyespor’un sporcusu olarak jimnastik kariyerini sürdürmektedir.

2015 yılında Meksika’da düzenlenen  Dünya Şampiyonası’nda bronz madalya kazanan Onbaşı yine 2016’da Güney Kore’de Incheon’da düzenlenen Aerobik Jimnastik Dünya Şampiyonası’nda, Genç Kadınlar Bireysel kategorisinde birinci olarak altın madalya kazandı. Yine Incheon’da yapılan 7. Dünya Yaş Grubu Müsabakalarında takım arkadaşları Mehmet Ercoş ve Deniz Şahin ile birlikte Trio etkinliğinde gümüş madalya kazandı.

Onbaşı, İspanya Guadalajara’daki 2. Akdeniz Şampiyonası 2017’den ve Portekiz Cantanhede’deki 7. Uluslararası Açık Müsabaka 2017’den toplam üç altın madalya ile döndü.

İtalya, Ancona’da düzenlenen 2017 Aerobik Jimnastik Avrupa Şampiyonasında Genç Kadınlar Bireysel etkinliğinde bir altın madalya daha yakaladı. Fas Marakeş’teki 2018 Gymnasiade’de gümüş madalya kazandı.

Portekiz Guimarães’da düzenlenen 2018 Aerobik Jimnastik Dünya Şampiyonasında Genç Kadınlar Bireysel etkinliğinde bronz madalya kazandı.

Temmuz 2016 itibarıyla “Madalya Canavarı” lakaplı Onbaşı, ulusal ve uluslararası yarışmalarda 35 altın madalya da dahil olmak üzere 60’tan fazla madalya kazandı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir