Seks Yapmak Zayıflatır mı?

Oldukça fazla sorulan bu sorunun cevabını peşinen verelim; hayır. Seks yapmanın, sevişmenin bir çok bedensel ve psikolojik faydaları vardır. Ancak seks yapmak zayıflatmaz. Seks yapmak zayıflatır mı sorusu ise yaşının, kondisyonunun veya fiziksel kapasitesinin üzerinde seks yapmaya çalışanların sorduğu bir sorudur daha çok.

Seks esnasında harcanan efor ile saatte 300 kalori harcanır. Bu ise orta şiddette bir egzersize eşittir. Yani 1 saatlik tempolu bir yürüyüşle 300-350 kalori harcandığını kıyaslarsak daha anlamlı olacaktır.

Neden seks yapmak zayıflatır diye düşünülüyor?

Bunun nedeni basit. Uzun süre hareketsiz bir yaşam tarzı ve dengesiz beslenme ile alınan gereksiz fazla kilolardan dolayı tabii ki. Sevişmek için yeterli kondisyona sahip bir insan doğal olarak seks esnasında yorulacaktır. Dolayısıyla da seks yapmak zayıflatır gibi bir düşünceye kapılacaktır.

Seks için sahip olunması gereken kondisyon 3 kat merdivene eşittir. Yani 3 kat merdiveni zorlanmadan çıkabiliyorsanız ortalama bir seks için yeterli kondisyona sahipsiniz demektir.

Seksin faydaları

Seks yapmak zayıflatmaz ancak yine de sağlık için faydalı bir aktivite olduğunda herkes mutabıktır. Düzenli olarak yapılan seks ile aşırı yemenin önüne geçebilirsiniz. Seks sırasında ve sonrasında salgılanan ve “aşk hormonu” olarak da bilinen oksitosin hormonu aşırı yeme isteğinin önüne geçiyor. Seks yapmak tek başına zayıflatmazsa bile en azından vücut formunun korunmasına yardımcı olur.

Sevişmek ve orgazm vücuttaki hormon dengesini sağlar ve duygusal atakları engeller. bağışıklığı güçlendirdiği ise zaten bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Çiftler arasındaki ilişkiyi güçlendirir, ilişkilerin ömrünü uzatır. Migren gibi hayatı zehir eden bir baş ağrısına seks yapmanın iyi geldiği yine bilimsel bir gerçektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir