Kralların Asası Abanoz Ağacı

Bilindiğinin aksine abanoz ağacı aslında bir ağacın değil, tropik bölgelerde yetişen bir grup ağacın adıdır. Abanoz ağaçları Hindistan, Sri Lanka, Doğu ve Batı Hint Adaları ve Batı Afrika’da yetişir. Bu ağaçların odunlarının içindeki öz bölümü çok koyu renkli hatta çoğu zaman siyahtır. Bu nedenle abanoz sözcüğü bazı dillerde siyah anlamına da gelmektedir.

Gerçek abanoz ağacı Sri Lanka’da yetişen ve gövdesi kalın, kabuğu parlak kömür siyahı bir ağaçtır. Bu ağacın kabuğu ile özü arasında kalan odun ise beyazdır. Abanoz oldukça sert bir odundur ve iyi cila tutar. Bu nedenle de cilalanmış abanoz oldukça parıltılı bir görünüme sahiptir. Bu nedenle de ilk çağlardan beri değerli mallardan ve ağaçlardan birisi olarak kabul edilmiştir. Tevrat’ta ve Binbir Gece Masalları’nda değerinden ve ticaretinden söz edilir. Mezapotamya’da abanoz ağacı ticareti yapıldığı biliniyor. Geçmişte, krallar abanoz ağacından yapılan asaları kullanırlardı. Krallar ve soylular zehirin etkisini giderdiği inancı ile içkilerini abanoz bardaklardan veya kaplardan içerlerdi.

Abanoz odunu günümüzde de değerini korumaktadır. Piyano tuşları, çeşitli mobilyaların imalatında abanoz kullanılmaktadır. Ayrıca ilaç sanayinde ve alternatif tıpta (Ağrılarda, akne vb. cilt sorunlarında, sindirim ve soğuk algınlığı tedavilerinde, vs.), süs eşyası yapımı gibi çeşitli alanlarda kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir