Doğru İç Çamaşır Modelleri Nelerdir ve Nasıl Seçilmelidir?

İç çamaşırı gerek sağlık açısından gerekse de estetik açıdan önemlidir. Ayrıca, diğer giysilerden farklı olarak ta bir kadının özel alanıdır. Piyasada her yaşa, zevke ve vücut tipine uygun yüzlerce model ve marka, renk renk, çeşit çeşit iç çamaşırı bulunuyor. Bu kadar çok iç çamaşır modelleri varken, bize uygun iç çamaşırını nasıl seçeceğiz? Bu sorunun cevabını gelin birlikte verelim.

Makalede neler var?

İç çamaşır modelleri nelerdir?

İç çamaşırları genelde üçe ayrılmaktadır; alt, üst ve büstiyer… Satın alacağımız çamaşırların öncelikle sağlıklı olmasına dikkat etmeliyiz. Doğru iç çamaşırı modelleri yaşımıza ve vücut tipimize uygun olmalıdır. Ayrıca ten rengimize de doğru iç çamaşır modellerini seçmemizde önemli bir unsurdur.

Sağlıklı iç çamaşırın seçimi

İç çamaşırları cildimize temas eden giysilerdir. Dolayısıyla rahat ve kullanışlı olmalarının yanında sağlıklı da olmaları önemlidir. İç çamaşırı öncelikle sağlıklı ve rahat olmalıdır. Bu nedenle pamuklu iç çamaşırları daha sağlıklı olmaları açısından tercih edilmelidir. Naylon, plastik veya başka içerikteki sentetik iç çamaşırları cildi tahriş ettiklerinden ve doğal olmadıklarından dolayı sağlıksızdırlar.

Doğru iç çamaşır modeli seçimi

Model denince vücut yapısına ve ölçülerini, giyim tarzına, sosyal ve ekonomik durumuna göre mutlaka değişkenlik gösterecektir. Ancak modelle birlikte renk de önemlidir.

Doğru rengin seçimi

Aşağıdaki sıraladığımız renklerdeki iç çamaşırları mutlaka her kadının dolabında, çekmecesinde olmalıdır:

  • Ten rengi,
  • Siyah,
  • Beyaz
Siyah iç çamaşır modelleri koyu tenlerde çok daha güzel ve seksi…

Diğer renk seçimlerinde ise ten, saç ve göz renkleri ile bağlantılı, uygun ve yakışan renkleri seçebilirsiniz. Koyu ten rengine sahipseniz hem açık renkleri hem de koyu renkleri rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Ayrıca ışıltılı neon renklerde koyu tenlerde veya bronzlaşmış tenlerde güzel duracaktır. Yine koyu bir tende siyah renk oldukça seksi duracaktır.

Ten renginiz açıksa hatta fazla açıksa beyaz rengi tercih etmemenizi öneririz. En azından beyaz, ancak desenli bir iç çamaşırını seçebilirsiniz.

Göğüsler önemli

Göğüsleri istenilen şekilde tutan ve toplayan sade bir sutyen mutlaka iç çamaşırı çekmecesinde olmalıdır. Doğru iç çamaşırı göğüsleri yandan toplayan bir model veya bir balkonet olabilir. Burada seçim göğsün şekline göre olmalıdır. Göğüsler büyükse dolgulu sutyen seçimi yanlıştır. Dolgulu sutyenler göğüsleri küçük kadınlar için daha uygundur.

Evde kullanılacak sutyenlerin pamuklu, dolgusuz ve desteksiz olmaları vücudu ve cildi dinlendireceğinden daha uygun seçimler olacaktır.

Dantelli bir iç çamaşırı da mutlaka her kadında olması gerekir.

Yaşa uygun iç çamaşırı seçimi

Yaşa uygun seçimde öncelik göğüslerin biçimi ve renge göre olmalıdır. Tabii ki bu zevke ve hayata bakış açısına göre de değişebilir. Ancak pastel renkler ve cıvıl cıvıl renkler genelde genç kızların seçimi olmaktadır. Genç yaşlarda kalıplardan ziyade renk seçimi daha öncelikli olabiliyor ve doğaldır da.

Ancak yaş ilerledikçe ve vücut yapısı da değiştikçe kalçaları ve göğüsleri toplayan, fakat sıkmayan rahat modellerin seçimini tercih etmelisiniz. Göğüsleri büyük veya küçük gösteren, sarkmaları toparlayan modellerin seçimi uygun olacaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir