Kış Aylarında Ayak Bakımı Nasıl Olmalı?

Soğuk kış aylarında kalın çoraplar, botlar ve terliklerle ayaklar uzun süre kapalı ve havasız kalıyorlar. Ayakların havasız kalması, mantar veya bakteri hastalıklarına neden oluyor. Kalın kışlık ayakkabı ve botların uzun süre kullanımı ayakları ayrıca olumsuz etkileyip, formunu bozmaktalar. Bu nedenle kış aylarında ayak bakımı es geçilmemeli ve ayakların sağlığı için mutlaka gereken özen gösterilmelidir.

Peki kış aylarında ayak sağlığını korumak için neler yapılmalı ve ayak bakımı nasıl olmalıdır? Cevabı aşağıda, yazımızdadır…

Makalede neler var?

Deri ayakkabı ve terlikler

Kışın kullanılacak ayakkabı ve terliklerin deri olması ayak sağlığı için uygun olacaktır. Deri doğal bir malzeme olduğundan özellikle ayakkabının nefesin almasını sağlar. Böylece ayakların da gereksiz terlemesi önlenerek sağlığı korunmuş olur. Bu arada tabii ki ayakkabı ve botların ayakları vurmayan, sıkmayan, tırnakları deforme etmeyen, ayağımıza uygun modellerden seçimi de önemlidir.

Çorap seçimi önemli

Ayaklarımızı korumak için çorap giyilir. Ancak ayakları çoraplardan korumak pek kimsenin aklına gelmez. Çorapların türü ve kalitesi ayak sağlığını doğrudan etkileyen unsurlardan biridir. Pamuklu çorapların tercih edilmesi önemlidir. Bütçesi uygun olanlar yün, kaşmir veya ipek çorapları tercih edebilirler. Çorabın mümkün olduğu kadar kaliteli olması ayak sağlığını korumada önemlidir.

Temizlik aksatılmamalı

Özellikle gün sonunda eve gelindiğinde, ayakların mutlaka yıkanması ve iyice kurulanması gerekmektedir. Islak kalan ayaklarda gerek yazın yazın gerekse de kışın mantar hasatlıklarının oluşması muhtemeldir. Eğer terleyen bir ayağınız varsa yıkamadan sonra kuruladığınız ayaklarınıza saç kurutma makinesi ile ilave kurutma yapmanız da faydalı olacaktır. özellikle parmak araları unutulmamalıdır.

Nemlendirici kullanılmalı

Kışın ayakkabı ve botlarda kapalı kalan ayaklarda da tıpkı ellerinizde de olduğu gibi kurumalar ve çatlaklar oluşmaktadır. Bunu önlemek için ayakların üstüne, altına ve topuklara yıkamadan ve kurutmadan sonra uygun bir nemlendiricinin uygulanması faydalı olacaktır. Seçeceğiniz nemlendirici yağ bazlı olursa daha da iyi olacaktır.

Tırnakların bakımı aksatılmamalı

Ayak tırnaklarının fazla uzamadan kesilmesi ayak bakımı ve sağlığı açısından önemlidir. Tırnak kesim şeklide oval değil, düz olmalıdır. Böylece tırnak batmalarının da önüne geçmiş olacaksınız.

Düzenli peeling şart

Peeling derideki ölü dokuların temizlenmesi, alınması demektir. Ayak derisindeki ölü dokuların alınması ayak sağlığı bakımından önemlidir. Bu nedenle düzenli bir şekilde peeling yapılmalıdır. Ayaklardaki ölü dokuları temizleme işlemi ponza taşı veya peeling aparatları ile yapılabilir. Bunların kişiye özel olduğunu ve ortak kullanılmaması gerektiğini unutmayalım. Haftada bir gibi aralıklarla yapılacak peeling sonrası ayaklara nemlendirici uygulanmayı da unutmayın lütfen. Böylece ayak bakımı için gereken bir işi daha atlamamış olursunuz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir