Doğal Yollarla Kan Şekeri Nasıl Düşer?

Sağlıksız beslenme ve hayat tarzı sonucu tüm Dünyada olduğu gibi ülkemizde de obezite hızla artıyor. İnsanlar kilo alıyor, insülin direnci gelişiyor ve beslenmeye dayalı tip 2 diyabet hızla yayılıyor. Çağımızın vebası olarak nitelendiren ve kan şekerinin aşırı yükselmesi demek olan tip 2 diyabet çok fazla olumsuz sağlık sorunlarına da yol açıyor. Dolayısıyla da kan şekerinin düşürülmesi hayati önem arz ediyor. Yazımızda doğal yollarla kan şekeri nasıl düşer, kısaca anlatmaya çalıştık.

Kan şekerinin yükselmesi ne demektir?

Kan şekerinin kabul edilen normal değerlerden fazla olması diyabet olarak da tanımlanıyor. Pankreas tarafından salgılanan insülin hormonunun kanda etkisini gösterememesi sonucu insülin direnci ortaya çıkar. Bu durumda kanda şeker birikerek kan şekeri düzeyinin yükselmesine neden olur.

Hangi besinler kan şekerini düşürür?

Ülkemizde de bol bol bulunan ve kolaylıkla ulaşabileceğimiz bazı besinlerle kan şekerimizi düşürebiliriz. Ancak bu besinlerin de bilinçli ve ölçülü bir şekilde tüketilmesi unutulmamalıdır.

 • Su, kan şekerini düşüren ve dengeleyen en önemli doğal içecektir. Kan şekeri yüksek olanların günde en az 2 litre su içmeleri gerekir.
 • Tarçın, şekeri düşürücü özelliğinin yanı sıra hamur işi fazla yendiğinde sindirim sisteminde mantar oluşumunu engelleyen bir gıdadır. Tarçını kabuk veya toz tarçın olarak tüketebilirsiniz. Yoğurda karıştırılarak tüketilen toz tarçın, tatlı veya hamur işi krizlerinde hem tatlı krizini bitirir hem de kan şekerini dengeler.
 • Zeytin yaprağı, tansiyon ve kolesterol düşürücü etkisinin yanında kan şekerini de düşürür. Zeytin yaprağı çay olarak tüketilebilir. Kaynamış suya konan bir tatlı kaşığı zeytin yaprağına kabuk tarçın, kuşburnu ve istenirse limon da ekleyerek tüketebilirsiniz. 1 dakika kadar kaynatma ve 5 dakikalık demleme süresi yeterlidir.
 • Kuşburnu, meyvelerini ezerek veya kaynatıp tane tane yemek, çayını içmek veya şekersiz olmak kaydıyla marmeladını yapıp yemek kan şekerimizde düşüş sağlayacaktır.
 • Kayısı çekirdeği, kan şekerini düşüren diğer bir besindir. Ancak diğer kan düşürücü besinlerle (örneğin yahudi baklası ile) birlikte aynı öğünde tüketilmemesine dikkat edilmelidir.
 • Yahudi baklası (acı bakla), tanesini her gün kahvaltıyla veya akşam yemeğinde yememiz halinde kan şekerimizde düşme olacaktır. Eğer yahudi baklası taneleri sertse haşladıktan sonra da tüketebilirsiniz
 • Acıbadem, günde bir tane tüketerek kan şekerinde düşüş sağlanabilir. Fazla acıbadem tüketimi kan şekerinde aşırı düşüşe sebep olabilir. Ayrıca içeriğindeki bazı maddeler nedeniyle zehirlenmeye de yol açabilir.  Bu nedenle günde bir tane tüketilmesi yeterlidir. Eğer yahudi baklası da tüketiyorsanız, her ikisini aynı öğünde almamaya özen göstermelisiniz. Yani sabah yahudi baklası tüketiyorsanız, acıbademi akşam tüketmelisiniz.
 • Mahlep, dövülerek toz halinde veya küçük parçalar halinde tüketilebilir. Ayrıca geleneksel hamur işlerine de bolca katılarak tüketilebilir. Mahlep toz olarak da günde yarım çay kaşığı yeterlidir.
 • Kekik suyu, yine kan şekerini düşüren diğer doğal maddelerden biridir. Ancak kekik çayı, kekik suyu değildir, sizi yanıltmasın. Kekik suyu kekiğin damıtılması ile elde edilir ve aktarlardan temin edebilirsiniz.

Yaşam tarzı değişikliği ile kan şekeri nasıl düşer?

Öncelikle yukarıda da belirtildiği gibi yeterli miktarda su içilmesi çok önemlidir. Gündelik hayatımızda yer alan bazı değişiklikler ile kan şekeriniz düşerek daha dengeli hale gelecektir. Bunun sonucunda da daha sağlıklı bir hayat hepimizi beklediğine kesinlikle emin olabiliriz. Peki hayat tarzı değişikliği ile kan şekeri nasıl düşürülür, maddeler halinde sıralayalım:

 • Sporu hayatınızda olmazsa olmaz yapmalısınız. Her gün düzenli bir şekilde yapılan 30-40 dakikalık bir yürüyüş bile inanılmaz sonuçlar sağlayacaktır.
 • Her türlü hamur işi, pastane ürünü ve şekerli gıdalar ile işlenmiş endüstriyel besin ürünlerini hayatınızdan çıkartmalı veya en aza indirmelisiniz.
 • Sebze ağırlıklı beslenmelisiniz.
 • Stres ve gerginliği kontrol altına almalı, stres ve gerginliklerden uzak durmalısınız.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir