Evde kabak kabuğu maskesi nasıl yapılır?

Balkabağından sadece güzel tatlılar yapılacağını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Cildinizin eskiyen ve kuruyan bölgelerinizi pul pul dökmek ve beslemek için balkabağında kendinize bir maske yapabileceğinizi biliyor musunuz? Eğer güzellik maskelerini seviyorsanız, burada kendinize yapabileceğiniz işte bizden size %100 doğal bir tarif. Kabak, sağlığa faydalı özellikleri ve düşük kalorili alımıyla bu dönemde yaygın olarak kullanılan bir sebzedir. Beslenmede balkabağının tatlılığı ve sağlığa faydaları zaten herkesçe bilindiği malum. Ancak çoğu kimsenin bilmediği balkabağının cildimiz için bir güzellik ilacı olarak da kullanılabileceğidir.
İşte size cildi temizleyen ve nemlendiren maskenin nasıl yapılacağını açıklıyoruz:

Malzemeler

3 yemek kaşığı kabak püresi
1 yemek kaşığı yoğurt
1 yemek kaşığı esmer şeker

Nasıl hazırlanır?

Kabağı soyun ve parçalara ayırın, çiğ olarak karıştırın. Püreyi bir kaba dökün ve 1 çorba kaşığı yoğurt ve bir çorba kaşığı esmer şeker ekleyin. Ortaya çıkan karışımı önceden yıkanmış olan yüzünüze uygulayın ve yaklaşık iki dakika nazikçe pul pul dökün. On beş dakika bekletin ve dikkatlice durulayın. Yağlı veya karma cildiniz varsa, maskeden sonra bir serum uygulayın. Kuru veya daha olgun bir cildiniz varsa, serum, nemlendirici ve hatta yüz için nemlendirici bir yağ uygulayın. Bunu her zaman cildinizde biraz gerilme fark ettiğinizde ve nemlendirilmesi gerektiğini hissettiğiniz, yani cildinizin kuru veya susuz kaldığında uygulayın.

Balkabağı maskesi cilde nasıl etki eder?

Kabak, sağlık açısından sayısız faydasının yanı sıra cildi beslemeye ve korumaya da yardımcı olur. Bu maskeye nemlendirici ve yumuşatıcı özellikler veren yoğurtla mükemmel eşleşmedir aynı zamanda. Ek olarak, şeker kamışı bazlı ovmanın etkisi cildin nazikçe pul pul dökülmesine yardımcı olur, hücre yenilenmesini destekler ve ölü deri hücrelerini ortadan kaldırır. Yüz anında daha pürüzsüz, nemli, ışıltılı ve sağlıklı olacaktır.