Makyaj fırçaları nasıl temizlenir?

Makyaj fırçaları bir çok makyaj ürününü uygulamamızda en büyük yardımcılarımızdır. Ancak makyaj fırçalarımız zamanla kirlenirler, hızla eskirler ve bu arada makyaj malzemesinin de etkisini de azaltırlar. İlaveten makyaj fırçalarının üzerinde biriken bakteriler ve mikroplar da yüzümüzle temas eder ve enfeksiyonlara neden olabilirler.

Bu yazımızda makyaj fırçalarının doğal olarak nasıl temizleneceğini anlatıyoruz.

Sodyum bikarbonat.

Bikarbonat, kötü kokuları ortadan kaldıran ve mikropları her türlü yüzeyden elimine edebilen bakterisit özelliklere sahip mükemmel bir beyazlatma ilacıdır.

Bir kaba biraz su dökün, ardından fırçanın saçını içine daldırın ve 2 yemek kaşığı karbonat ekleyin. Fırçaları en az 3 saat bu solüsyonda bekletin, ardından bol su ile durulayın ve yatay pozisyonda kurumaya bırakın.

Alkol

Güçlü bir antimikrobiyal ve dezenfektan etkiye sahiptir ve makyaj kalıntılarını temizleyebilir. Fırçaları üç ölçü alkol ve bir ölçü sudan (örneğin 75 ml alkol ve 25 ml su) oluşan bir solüsyona daldırın. Yaklaşık iki saat sonra durulayın ve kurumaya bırakın.

Nötr sabun

Makyaj fırçalarına birkaç damla nötr sıvı sabun dökün ve biraz su ile ovalayın. Sonra iyice durulayın ve kurulayın.

Yukarıda saydığımız üç yöntem ile makyaj fırçalarınızı kir ve bakterilerden arındırır ve aynı zamanda kullanım ömrünü de uzatabilirsiniz. Makyaj fırçalarınızı her zaman temiz tutmak ve etkinliğini artırmak için  15 günde bir temizlemenizi öneririz.

Makyaj fırçalarını daima yatay konumda kurutmayı unutmayın. Asla saç kurutma makinesi gibi cihazlar kullanmayın. Bir parça emici kağıdın üzerine koyun ve kullanmadan önce tamamen kurumasını bekleyin. Yapacağınız bu kadar basit. Temizlenmiş ve yenilenmiş makyaj fırçalarınızla yapacağınız harika makyajlar sizi bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir