Yıpranmış Saçlar Nasıl Onarılır ve Güçlendirilir?

Öncelikle şunu belirtelim; saçlarınız dışarıdan kozmetik olarak güzel görünebilir. Ancak bu saçların sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Zaman zaman saçlarımızın döküldüğünden, sağlıksız bir hal aldığından ve canlılıklarını kaybettiklerinden şikayet ederiz. Bazen de kendi hatamızla bazen de kuaförümüzün hatası ile saçlarımız zarar görebilir. Peki saçlarımızı toparlamak, daha iyi görünmelerini sağlamak için neler yapmalıyız, saç gürleştirme tekrar mümkün müdür? Bu soruların cevabı evet ve nasıl olacağını da sizlerle paylaşıyoruz.

Saçlarınızı kısaltın

Bunun radikal bir karar olduğunun farkındayız. Ancak saçlarınızın döküldüğünü, eskisi gibi sağlıklı olmadığını düşünüyorsanız veya kullandığınız kimyasallar yüzünden saçlarınız zarar gördüyse öncelikle yapacak şey saçlarınızı kestirmeniz, yani kısaltmanızdır. Kısaltma derken 2-3 parmak kısaltmaktan bahsetmiyoruz, bayağı bayağı kısaltmanızı söylüyoruz. Söylemesi kolay ama yapması zor biliyoruz, ancak saçlarınızı en azından çene hizasına kadar kısaltın.

Şampuanınızı değiştirin

Belki de yıllardır kullandığınız ve çok da memnun olduğunuz bir şampuan markanız vardır. Ancak bu aşamada içinde paraben, silikon, sülfat ve benzeri kimyasalları barındırmayan neredeyse tamamı bitkisel içerikli olan bir şampuanı tercih etmelisiniz. Banyo sonrasında da kullanacağınız, yine en az kimyasal içeren doğal bir bakım ürünü kullanmanızı ayrıca tavsiye ediyoruz.

Saç maskesi yapın

Hafta bir kere yapacağınız saç maskesi saçlarınızı toparlamanıza önemli katkı sağlayacaktır. Burada gözden kaçmaması gereken önemli bir nokta; kimyasallardan dolayı zarar görmüş (mesela yanmış) saçlar yumuşatılmamalıdır. Dolayısıyla eğer saçınız kimyasallardan zarar görmüşse kesinlikle yumuşatıcı içermeyen veya az içeren bir saç maskesini tercih etmelisiniz. Zaten zarar görmüş saçlara uygulanan yumuşatıcı içerikli maskeler, saçı daha da kopmaya ve kırılmaya müsait hale getirecektir. Tam tersi kimyasallardan zarar görmüş saçlar onarılma sürecinde sertleştirilmelidir, yumuşatılmamalıdır. Hangi saç maskesini seçeceğinizi ise deneyerek bulacak ve sonunda saçınıza en uygun maskeyi seçmiş olacaksınız. Yine şampuanlarda da tavsiye ettiğimiz gibi, saç maskelerinde de içeriğinde sülfat, paraben ve benzeri kimyasalların olmadığı maskeleri seçmelisiniz.

Doğal yağlar kullanın

Hindistancevizi, ceviz, badem veya zeytin yağı benzeri doğal yağlardan ürünlerden yapılmış saç yağlarını kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu şekilde saçlarınıza doğal bir takviye alarak sağlıklı olmalarını da sağlamış olacaksınız.

Saçlarınızı doğru tarayın

Saçınızı ne şekilde, nasıl taradığınız ve kullandığınız tarak veya fırçaların türleri de en az şampuan ve saç maskesi kadar önemlidir. Saçlar öncelikle uçlardan başlayarak yukarı doğru taranmalıdır. Yani alışıldığının aksine yukarıdan aşağı doğru ve saçı çekerek değil. Tarak ve fırça seçimini de yumuşak dişli ve saçı kopartıp yıpratmayacak taraklar ve fırçalar üzerine yapmalısınız.

Toka kullanmayın

Saçlarınız eski gür ve ışıltılı formuna ulaşana kadar toka kullanmamanızı tavsiye ediyoruz. Kullanacağınız tek toka tipi, telefon kablosuna benzeyen spin tokalar olmalıdır. Bu toklar saçlarınızı tekrar forma sokma süreci boyunca yeterli olacaktır.

Yastık kılıfınızı değiştirin

Uyku esnasında sağa sola dönme ile yastığa sürtünme sonucu ciddi miktarda saç kopmaları olur. Bunu önlemenin basit bir yolu var. Yastık kılıfınızı saten ve yumuşak bir kılıfla değiştirin.

Bol su için ve sağlıklı beslenin

Yukarıdaki yöntem ve tavsiyeler elbette çok önemli. Ancak sağlıklı beslenme ve yeteri kadar sıvı alınmaması durumunda hiçbir işe yaramayacaklarından emin olabilirsiniz. Öncelikle günde en az 1,5 litre su içerek hem cildinizin hem de saçlarınızın daha parlak ve güzel görünmesini sağlamalısınız. Vücut dengemizi bozmayacak, bizi şişmanlatmayacak ve hastalıklara sebebiyet vermeyecek sağlıklı bir beslenme tarzı mutlaka saç ve kafa derisi sağlığına da olumlu etki edecektir.

Vitamin takviyesi alın

Sağlıklı ve dengeli beslenme ile birlikte alınacak multi-vitamin takviyesi de saç sağlığınıza faydalı olacaktır. Piyasada bolca bulunan vitamin takviyelerinden size en uygun olanını deneyerek bulabilirsiniz.

Isı ile şekillendirmeye son verin

Isı ve kimyasal yardımıyla yapılan şekillendirme alışkanlığını bırakmak en doğrusu olacaktır. Yukarıda verdiğimiz tavsiyelerle birlikte fön çekmekten, kimyasallardan, saç maşalarında uzak durun ve saçlarınızı doğal ve rahat haline bırakın.

Bir cevap yazın

Bize mesaj gönderin
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz?