Cinsel İlişkinin Süresi Ne Olmalıdır?

Çok sorulan bir sorudur; ideal bir cinsel ilişkinin süresi nedir, kaç dakika olmalıdır? Bu sorunun net bir cevabı yoktur aslında, çünkü bunun bir standardı da yoktur. Eğer partnerinizle olan bir cinsel ilişki sizi ve partnerinizi mutlu ediyorsa ve her ikinizin de doyumunu sağlıyorsa bu ideal bir cinsel ilişkidir. Bu ilişkinin süresi de ideal bir süredir. Kimisi için bu 5 dakika iken kimisi için de bu 15 dakikadır. Ayrıca her ilişkiniz hep standart bir sürede mi devam ediyor, her yatağa girişinizde mesela 5 dakika ön sevişme sonra da 5 dakika cinsel ilişki mi sürüyor? Yıllardır saat tutarak mı bu işi yapıyorsunuz? Tabii ki hayır.

Tatmin edici bir cinsel hayatınız var ancak yine de cinsel ilişki süresi ortalama ne kadardır diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin o halde.

İlişki döngüsü

İlişki döngüsü denen ve cinsel birlikteliğin aşamalarını ifade eden süreçte önce uyarılma aşaması gerçekleşir. Erkek için bu aşama yani uyarılma kadına göre daha kısadır. Bu aşamaya kadın ve erkeğin seks isteği ile ön sevişmeye başlaması diyebiliriz. Yeteri kadar uyarıldıktan sonra “plato” adı da verilen “haz alma ” aşamasına geçilir.

Plato yani haz aşaması penis vajina birlikteliğidir ve bu birlikteliğin 6-7 dakika kadar sürmesi normal olarak kabul edilir.

Platodan sonraki aşamalar orgazm ve gevşeme aşamalarıdır. Cinselliği bir bütün olarak görmeli ve ilişki döngüsünün tamamını içermelidir. Yani uyarılma ile başlayıp gevşeme ile sonuçlanan bir süreçten bahsediyoruz ki bunun içinde uygun görülen sürenin 20-25 dakikadır. Uyarılma ve plato aşamalarında kontrol sizdedir. Ancak orgazm ve gevşeme aşamalarında kontrol elinizde değildir.

Tatmin edici bir cinsellik için

Yukarıda uyarılma ve platonun kontrolünün elinizde olduğunu söylemiştik. Dolayısıyla ön sevişmeyi alelacele yapmamak, tadına vararak yapmak ve boşalmayı da uzatarak çok daha zevkli bir cinsel ilişki yaşayabilirsiniz.

Boşalma kontrolü, bazı tekniklerle erkeğin boşalma süresini uzatabilmesi ve kadına orgazm olabilmesi için yeterli zamanı vermesi demektir. Erkeklerin bu konuda kendilerini geliştirmeleri ve bunu öğrenmeleri hem kendileri için hem de partnerleri için mutlaka çok iyi olacaktır.

Son söz; size keyif veren ve haz veren süre ideal bir süredir ve bu cinsel ilişki tatmin edici ve zevk verici bir cinsel ilişkidir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir