Sapyoseksüellik nedir, sapyoseksüel kime denir?

Son bir kaç gündür Hülya Avşar’ın sapyoseksüel olduğunu açıklamasından sonra sapyoseksüelliğin ne olduğuna dair merakta artmaya başladı, özellikle bu kelimeyi daha önce hiç duymayanlar tarafında.

Sapyoseksüel, zeki veya bilge anlamına gelen Latince “sapiens” kelimesinden ve cinsiyetlerle ilgili olan “sexualis” yani cinsellik kelimelerinden türemiştir. Sapioseksüel veya daha az bilinen şekilde sapiophile olarak adlandırılan bir birey, diğer insanların zekâsı tarafından cinsel olarak cezbedilen veya uyandırılan bir bireydir.

Sapioseksüel bireyler, potansiyel bir partnerde zekâyı diğer herhangi bir kriterden, mesela güzellik veya yakışıklılıktan, statü veya zenginlikten daha çok tercih ederler. Sapyoseksüellik özellikle kadınlarda ağırlıklı olarak gözüken bir tercihtir. Sapyoseksüel bir kadın karşısındaki erkeğin zekâsından, entellektüel seviyesinden daha çok etkilenirler.

Sapyoseksüeller zekâyı ve entelektüelliği karşıt cinsle en önemli  eşleşim unsuru olarak görürler. Psikologlara göre beyin en büyük seks organıdır. Sapioseksüeller için zeka, bir kişideki tüm niteliklerin en belirgin ve cinsel açıdan en çekici olanıdır.

Kimyasal çekim ve ilişkilerde hiç kuşkusuz büyük rol oynar. Bununla birlikte, fiziksel görünüm, zenginlik ve statü gibi diğer faktörlerin yanı sıra kişilik özellikleri de şüphesiz cinsel çekimde en az kimyasal çekim kadar etkilidir. Kişilik özellikler karşısındaki potansiyel partnerin kendisini çekici bulmasını ve cezbetmesini belirleyen faktörler arasındadır. Çoğu insan genellikle dostluk, karizma, düşünceli olma, zekâ ve nezaket gibi kişisel niteliklerle çekim alanına alınır. Sapioseksüeller için, potansiyel bir eşin veya partnerin en çekici ve en seksi yönü zekâsıdır.

Kadınların esprili erkeklerden hoşlanmaları ve hele ki zekâ kıvılcımları saçan espriler yapan bir erkeği fazlasıyla etkileyici bulmalarının altında yatan temel zekâdır. Kültürlü ve zeki bir insanın karşısında sapyoseksüeller hem ruhen hem de cinsel olarak uyarılmış hissederler.

Entelektüel seviye, bilgelik ve zekâ düzeyi o kişinin olaylara da bakış açısını yansıtır. Yazışmalarda, mesela telefon mesajlaşmalarında imla kurallarına ve düzgün cümle yapılarına dikkat eden insanlar sapyoseksüellerin hemen dikkatini çekerler. Bunun sebebi ise sapyoseksüel bireylerin mükemmeliyetçi ve detaycı kişilik yapıları ve bakış açılarıdır.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir