Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir

Pek çoğumuzun en az bir kere canını sıktığı burnumuzdaki siyah noktalar nedir, neden oluşur? Burundaki siyah noktalara, yağ bezlerinden bol miktarda ürettiği sebum denen salgı neden olur. Yağ bezlerinin salgıladığı sebum yağ içerir ve bu nedenle de cildi korur. Cilt uygun şekilde yıkanmadığında ölü deri hücreleri ortaya  çıkar. Sebum havaya maruz kaldığında ise kararır. İşte bunu bizim burnumuzun üstündeki siyah noktalardır.

Siyah noktalardan kurtulmak için

Burnunuzdaki siyah noktadan kurtulmadan önce, ölü deri hücrelerini temizlemek için yüzünüzü düzgün bir şekilde yıkamanız gerekir. Siyah noktalar sık ​​görülen bir sorunsa, bir akne sabunu kullanın. Akne sabunların içeriğinde bulunan salisilik asit ve benzoil peroksit, yağ birikimini yenmeye yardımcı olacaktır.

Yüzünüzü yıkadıktan sonra, sıra geldi eksfoliasyona yani ölü hücrelerin giderilmesine. Tavsiyemiz bir eksfoliasyon cihazınız olsun. Piyasada değişik markaların makul fiyatlı ürünleri mevcut. Eksfoliasyon cihazlarının özellikle sivilceler için yapılmış özel fırçaları vardır. Bunları burnunuza ve tüm yüzünüze yaklaşık bir dakika boyunca nazikçe sürerek cildinizi hafifçe dairesel hareketlerle ovalayın. Özellikle siyah noktalı alanları atlamamaya dikkat edin. Bu uygulamayı haftada iki veya üç kez yaparak ölü hücreler yok edebilirsiniz. Bu uygulamadan sonra yüzünüzü bolca suyla durulayın.

Yüz temizliğinde son adım, siyah noktalardan etkilenen bölgeleri buharlaştırmaktır. Bunun için suyu kaynatıp başınızı tencereden yaklaşık 15 santimetre uzakta birkaç dakika için tutun. Su buharının etkisiyle siyah noktaların daha kolay çıkarılması sağlanacaktır.

Siyah noktaları ortadan kaldırın

Yukarıda verdiğimiz uygulamalar zaten siyah noktaları epeyce zayıflatacaktır. Eczanelerde, parfümerilerde veya süpermarketlerde bulunan bir sivilce yüz maskesi ile siyah noktalara son darbeyi vurabilirsiniz.

Yüzünüze yapacağınız uygulamalarda cildinize fazla bastırmak, hoyratça ovalamak iltihaplanmaya veya cildinizin zarar görmesine yol açacağı için tüm bu uygulamaları nazikçe yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir