Doğru Bilinen Yanlış Cilt Bakım Efsaneleri

Güzel görünmek, ışıl ışıl parlak ve kadife gibi bir cilde sahip olmak elbette her kadının istediği şeylerdir. Fakat bu hayal edilen güzel bir cilde kavuşmak için alınan tavsiyeler, harcanan çabalar ve yapılan uygulamalar gerçekten de her zaman işe yarıyorlar mı acaba?

Doğruluklarına inandığımız, inanmakla kalmayıp uyguladığımız bazı efsaneleşmiş  güzellik bilgileri güzel görünmeyi sağlamadığı gibi tam tersi durumlara yani daha kötü görünmemize neden olabilirler. Daha da kötüsü sağlığımızı da tehlikeye atacak durumlara yol açabilirler.

Doğru bildiğimiz ancak doğru olmayan bu cilt bakım efsaneleri nelermiş görelim:

Makalede neler var?

Her gün makyaj yapmak cilde zarar verir

Cilde zarar veren her gün makyaj yapmak değil, bilinçsizce ve yanlış yapılan yapılan makyaj uygulamalarıdır. Gece makyajı silmeden uyumak cilde yapılacak bir kötülüktür. Makyajdan temizlenen cilt gece uykusunda nefes alır ve yenilenir. Bu nedenle gece yatmadan önce mutlaka makyaj temizlenmelidir.

Organik makyaj malzemeleri cilde zarar vermez

Önemli olan makyaj malzemesinin içeriğinin ne olduğudur. Tabii ki organik ürünler tercih edilmelidir, çünkü daha doğal ve sağlıklıdırlar. Ancak organik ürünün içeriğindeki bir maddeye karşı cildiniz hassastır veya bu maddeye karşı alerjiniz vardır. Dolayısıyla organik ürünler de dikkatli kullanılmadığı zaman faydadan çok zarar getirebilir.

Bol su içmek kırışıklıkları önler

Her gün yeteri kadar su içmek elbette hem cilt sağlığı hem de genel sağlık için çok önemli ve elzemdir. Ancak cildin üst katmanları yaş aldıkça yıpranmaya başlar. Su içmek tabii ki faydalıdır ancak su bile zamana karşı çare değildir. Burada unutulmaması gereken nokta; şekerli, asitli ve boyalı meşrubat ve içeceklerin cilde çok fazla zarar verdikleri ve cildin yaşlanmasını hızlandırdıklarıdır. Dolayısıyla sağlıklı ve güzel bir cilt için sudan vazgeçmeyin.

Nemlendiriciler kırışıklıkları yok eder

Doğruluğuna inanılan ancak yanlış olan bir efsane daha! Mevcut kırışıklık çizgilerini nemlendiriciler yok edemez ancak yenilerinin oluşmasını engeller veya en azından geciktirir. Nemlendiriciler derinin alt katmanlarına ulaşamaz ancak üst katmanlarda sıvı kaybını önleyebilirler. İyi bir nemlendiricinin içeriğinde antioksidanlar, vitaminler olması ve UV koruması sağlamasıdır. Bunları sağlayan bir nemlendirici cildin nemli kalmasını sağlayarak kırışıklıklarla mücadelede en önemli yardımcınız olacaktır.

Sürekli kullanılan bir ürüne cilt alışır ve artık işe yaramamaya başlar

Böyle bir şey söz konusu değildir. Burada görülmesi gereken nokta ürünün etki etmemesine sebep olan cildin ürüne alışması değil, cildin kendisidir. Mesela yağlı bir cilde sahip olan ve buna göre ürün kullanan birinin cildi zamanla kuru bir cilde dönüşürse elbette ki yağlı cildi için sürekli kullandığı ürün etkisini kaybedecektir. Yani cilt durumu yaş, mevsimler, değiştirilen coğrafi yaşam alanları, yapılan iş veya stres düzeyi gibi unsurlara göre değişebilir. Dolayısıyla cildin yapısı ve ciltteki değişiklileri fark edip cildin yeni ihtiyaçlarına göre göre kullanılan ürünleri daha uygunu ile değiştirmek gerekir.

Eğer cildinizde bir değişiklik yoksa, uzun süredir kullandığınız ve faydasını gördüğünüz ürünleri değiştirmeye gerek yoktur.

Yüze krem sürmenin belirli kuralları vardır

Bu efsanede neredeyse herkes tarafından doğru kabul edilen ancak gerçekte doğru olmayan bir düşüncedir. Mesela yüze krem veya nemlendirici uygulamasının aşağıdan yukarıya doğru yapılması gerektiği söylenir. Yüzünüze yaptığınız bir nemlendirici uygulamasında ister aşağıdan yukarı, ister yukarıdan aşağı isterse de dairesel ovuşturma şeklinde yapılan uygulamaların hepsi aynı sonucu verecektir. bu konuda dikkat edilmesi gereken noktalar yüzün önce ılık suyla ardından cilt temizleyicisi ile yıkanması, daha sonra hangi ürün kullanılacaksa onu yüze uygulamaktır.

Yüz egzersizleri kırışıklıkları önler

Bir başka yanlış efsane daha! Yüz egzersizleri yapmanın bir çok faydası vardır ancak konumuz bu değil. Gerçek olan şey şudur; yüz egzersizleri yaşlanmayı yavaşlatamaz ve kırışıklık oluşmasını engelleyemez. Yaşlanmayı yavaşlatan ve kırışıklıların oluşmasını geciktirenler; yaşam tarzı, beslenme biçimi, uyku düzeni ve daha bir çok diğer unsurlardır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir