Kalp Krizi Önleyici Aşı; İlk Hastalar Üzerinde Deneyler Devam Ediyor

Kalp hastaları için İtalya’dan iyi haberler var. İtalya’da, Milano’daki Monzino Kardiyoloji Merkezi’nde “anti-kalp krizi aşısı” olarak yeniden adlandırılan yeni bir ilacın deneyleri başlıyor. Monzino Kardiyoloji Merkezi, kötü kolesterol seviyelerini yarıya indiren bir ilaç olan Inclisiranl’ın etkilerini test etmek için ilk üç hastayla çalışmalar başlattı.

Kalp krizine karşı bir aşı var mı?

Milano yapılan çalışmanın amacı  kalp ve damar hastalıkları riskini azaltmak. Araştırmaya katılan ilk kişi, iki ay önce ciddi bir kalp krizi geçiren ve titiz bir şekilde terapi almasına rağmen kolesterol değerleri eşik değere göre çok yüksek olan bir kadın.

Çalışmaları yürüten üç araştırmacı, Elisabetta Salvioni , Fabiana De Martino ve Irene Mattavelli “Klinik deneylerde erkeklerle karşılaştırılıldığında kalp damar hastalıklarında aynı riske sahip olmalarına rağmen, çalışmalarda kadın hastalar yeterince temsil edilmediğinden, özellikle bir kadın denekle başladığımız için mutluyuz” diyorlar.

Novartis tarafından üretilecek olan yeni ilacının aslında bir aşı değil. Ancak kalp krizi için stratejik bir risk faktörünü güçlü bir şekilde azaltma kabiliyeti nedeniyle böyle tanımlanmış. Dolayısıyla da bu ilaç aşı olarak tanımlandığından bir aşı gibi çok sayıda insan üzerinde test edilecek. Çalışma dünya çapında 10 binden fazla hastayı kapsayacak. Yılda sadece iki kez verilenbu ilaç sayesinde, kötü LDL-C kolesterol düzeylerini yarıya indirerek kalp krizi ve felç gibi ciddi kardiyovasküler olay riskinin  azaltılması hedefleniyor.

Monzino Kardiyoloji Merkezi,  Kritik ve Rehabilitatif Kardiyoloji Bölümü müdürü Piergiuseppe Agostoni, “LDL-C’nin kardiyovasküler ve aterosklerotik hastalıkların gelişmesinde ve ilerlemesinde kilit bir rol oynadığı biliniyor ve kandaki düzeylerinin düşürülmesiyle insidans ve mortalitelerinde bir azalmanın sağlandığı gösterilmiştir”, diye açıklıyor. “Monzino olarak bizler, düşük yoğunluklu kolesterolün hiper üretiminin altında yatan moleküler mekanizmaları değiştiren bu son teknoloji ilaca kuvvetle inanıyoruz” diye bitiriyor Agostoni.

Çalışma takım üyesi olan Massimo Mapelli, ilacın “kardiyovasküler önleme alanında en önemli yeniliklerden biri olduğunu ve gen susturma mekanizmasıyla hareket eden yeni bir kolesterol önleyici ilaç sınıfının öncüsü” olduğunun altını çiziyor. Massimo Mapelli  “Bunlar, belirli hedeflere, onları devre dışı bırakarak ve dolayısıyla tabiri caizse susturarak hedefli bir şekilde müdahale eden moleküllerdir.” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir