23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun

Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi bayramlarından birisi olan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, aynı zamanda TBMM’nin kuruluş (23 Nisan 1920) yıl dönümüdür. Türkiye ve KKTC yanı sıra Kosova Cumhuriyeti’nde “23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı” olarak kutlanılır. 23 Nisan günü Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına bayram olarak armağan edilmiştir.

Bu bayram, TBMM’nin açılışının birinci yılında kutlanmaya başlanan 23 Nisan Millî Bayramı ve 1 Kasım 1922’de saltanatın kaldırılmasıyla, önce 1 Kasım olarak kabul edilen, sonra 1935’te 23 Nisan Millî Bayramı’yla birleştirilen Hâkimiyet-i Milliye Bayramı ile Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin 1927’de ilan ettiği ve ilki Atatürk’ün himayesinde düzenlenen 23 Nisan Çocuk Bayramı‘nın kendiliğinden birleşmesiyle oluştu. 1980 Askeri Darbe Döneminde Millî Güvenlik Konseyi tarafından “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak yeniden adlandırıldı.

Hâkimiyet-i Milliye Bayramı (önceleri 1 Kasım, sonra 23 Nisan), saltanatın kaldırılışının ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu gerçekleştiren TBMM’nin açılışının egemenliği padişahtan alıp halka vermesini kutlamak amacını taşırken, Çocuk Bayramı savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukların bir bahar şenliği ortamında sevindirmek amacını taşımaktaydı.

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, UNESCO’nun 1979’u Çocuk Yılı olarak duyurmasının ardından, TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’ni başlatarak, bayramı uluslararası düzeye taşımıştır.

Ayrıca 1933’te Atatürk’le başlayan çocukları makama kabul etme geleneği günümüzde de çocukların 23 Nisan günü kısa bir süre için devlet kurumlarının başındaki yöneticilerin yerine geçmesi şeklinde devam etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir