Gebe misiniz, Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Gebelik belirtilerinden herhangi biri belirdiği anda ilk akla gelen sorudur; gebe miyim? Gebe miyim sorusu annelik sürecinin başlangıcıdır diyebiliriz. Gebelik belirtileri ile ortaya çıkan bu soru basit test ve tıbbi bir muayene ile hemen cevaplanmaktadır.

Öncelikle gebelik belirtileri, sizin gebe olabileceğiniz anlamına gelmez.

Gebelik belirtileri ve ortaya çıkış zamanları

Adet durması, genellikle tüm gebelik süresince genel bir belirtidir. Ancak aşırı yorgunluk, stres, doğum kontrol haplarını bırakma, aşırı kilo verme veya alma, hormonsal sorunlar veya bazı hastalık nedeniyle de adet durması olabilir.

Sabah bulantıları, ki bunlar günün başka bir saatinde de olabilir. Ancak gebelik bulantıları genelde gebe kaldıktan 2-8 hafta sonra başlar. Çeşitli hastalıklar, zehirlenmeler veya stres yine gebelik harici bulantı sebepleri olabilirler.

Sık sık idrara çıkma, gebe kaldıktan 6-8 hafta sonra ortaya çıkan bir belirtidir. Diyabet, idrar yolları iltihaplanması, idrar söktürücüler ve stres de sık sık tuvalete gitme nedenlerinden biri olabilir.

Meme ucu çevresinin kararması, gebeliğin ilk üç ayı içinde ortaya çıkan belirtilerdir. Ancak hormonsal dengesizlikler veya önceki gebeliklerden kalan etkiler nedeniyle de ortaya çıkabilirler.

Göğüs ve karında mavi veya pembe çizgiler, gebeliğin ilk üç ayı içeresinde gözlemlenen belirtilerdir. Bu mavi ve pembe çizgiler önce göğüslerde sonra da karın bölgesinde deri altında ortaya çıkarlar. Hormonsal dengesizlikler veya önceki gebeliğin etkisi nedeniyle de oluşabilirler.

Aşırı yeme isteği, ilk üç ay içinde oldukça belirgindir. Hatta sonrasında da devam edebilir. Bunula beraber, dengesiz beslenme, diyabet veya stres ile adet günlerinin yaklaşması da buna sebep olabilir.

Göbekten aşağı doğru uzanan derideki çizginin koyulaşması, gebeliğin dördüncü veya beşinci aylarında ortaya çıkan belirtidir. Önceki gebeliğin etkisiyle veya hormonsal dengesizlikler nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Ağrısız aralıklı kasılmalar, gebeliğin başında ortaya çıkan bir belirtidir. Bu kasılmalar gebelik için kuvvetli kabul edilen bir belirtidir. Ancak bağırsak kasılmalarıyla da karıştırılabilir.

Tıbbi muayenede gebelik belirtileri

Tıbbi muayene ile aranan gebelik belirtileri ise şunlardır:

  • Vajina ve rahim ağzında renk değişiklikleri
  • Rahim ve rahim ağzında yumuşama
  • Karın ve rahimde genişleme

Yukarıda belirtilen gebelik belirtilerine ilaveten yapılan testler veya ultrasonda bebeğin ya da gebelik kesesinin görülmesi kesin olarak gebelik belirtileridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir