Akdeniz Tipi Beslenme İle Sağlıklı Yaşam

Özellikle kalp ve damar sağlığımızı korumak ve daha sağlıklı bir yaşam sürmek için Akdeniz tipi beslenme şekli önerilmektedir. Akdeniz tipi beslenme şekli trans yağlar, hayvansal yağlar, kırmızı et ve kümes hayvanlarının etleri ile süt ve süt ürünlerinin tüketiminin azaltıldığı bir beslenme şeklidir. Akdeniz tipi beslenme ile meyve ve sebze, bakliyat, kabuklu kuruyemişler ve zeytin yağının ağırlıkta olduğu beslenme şeklidir.

Akdeniz tipi beslenmenin faydaları

Akdeniz tipi beslenme ile kalp ve damar hastalıkları, obezite ve diyabet ile diğer kronik rahatsızlıkların azaltılması veya yavaşlatılması mümkündür. Akdeniz tipi beslenme ile yaşlanmanın yavaşlatılması ile kanser riskinin düşürülmesi de mümkündür. Avrupa ve Amerika’daki bazı tıp cemiyetleri ve üniversitelerin araştırma ve tavsiyeleri sonucu yukarıda bahsedilen hastalık ve risklerin önlenmesi veya yavaşlatılmasında Akdeniz beslenme şekli oldukça etkili olduğu belirtilmektedir.

Zeytinyağı önemli

Her türlü kırmızı et ve hayvansal yağların yerine zeytin yağının ağırlıkta olduğu bu beslenme şeklinde balık tüketimi tavsiye edilmektedir. Tam tahıllı gıdalar da yine Akdeniz beslenme tipinde yer almaktadır. İşlenmiş gıdalar yerine daha doğal ve geleneksel gıdaların tüketimi Akdeniz Mutfağında yer almaktadır.

Taze meyve ve sebze, kuruyemişler ve zeytin yağının ağırlıkta olduğu Akdeniz tipi beslenmede inflamasyon ve hücre hasarının azaltıldığı görülmektedir. Sonuç olarak mevcut sağlıksız beslenme şeklini Akdeniz tipi beslenme ile değiştiren ve hayatına spor ve hareketi ekleyenlerin çok daha sağlıklı bir hayat süreceği kesindir.

Bir cevap yazın

Bize mesaj gönderin
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz?