Bağışıklık sistemini zayıflatan 5 besin

Güçlü bir bağışıklık için vücudun sağlıklı beslenmeye ihtiyacı vardır. Fakat bazı besinlerin ise bağışıklığa tam tersi olumsuz yönde etkileri vardır. Bu besinlerin fazla tüketilmesi ile zayıflayan bağışıklık nedeniyle covid veya grip gibi bulaşıcı hastalıklara yakalanma riski artmaktadır.

ABD’deki Harvard Tıp Fakültesi’nde bu konuda yapılan çalışmalar yapıldı. Çalışmayı yapan araştırmacılar, çinko, selium, demir veya bakır gibi bazı makro besinlerin eksikliğinin bağışıklık tepkisini değiştirebileceğini tespit etmişlerdir.

Bağışıklık sisteminin yetersiz beslenmeden daha fazla zarar görmesini önlemek için aşağıdaki besinlerin kararında ve dikkatli tüketilmesi önerilmektedir.

Makalede neler var?

Karbonatlı içecekler

Genellikle tek bir kutuda 30 ila 50 gram şeker içerirler. Bu tür bir içecek tüketildikten 10 dakika sonra bağışıklık sistemini zayıflatmaya başlayabilirler. Ayrıca bu içeceklerin kalp sağlığı içinde olumsuz etkileri ayrıca cabasıdır.

Kırmızı et

Hayvansal yağ, lenfosit oluşumunu engelleyebilir ve sonuç olarak bağışıklık sistemini zayıflatabilir. Kırmızı etin fazla tüketilmesi sağlığımıza zarar verecektir.

Kahve

ABD Cleveland Clinic’teki uzmanların belirttiğine göre, fazla kafein tüketimi hastalıklara karşı bağışıklığı azaltabilir.

Tuz

Aşırı tüketimi, otoimmün hastalık hücrelerinin büyümesi ile ilişkilendirilmektedir. Fazla tuz tüketimi sağlıklı dokulara etki ederek bağışıklık sistemini zayıflatır ve vücuda zarar verir. Patojenlere karşı bağışıklık sisteminin tepkisini azaltır.

Tam yağlı süt ürünleri

Tam yağlı süt ürünleri insan vücudunda doğal olarak üretilmeyen Neu5Gc adlı bir molekül içerirler. İnsan metabolizması bunu sentezleyemez ve hücreler bu bileşiği emer. Bunun sonucu da bağışıklık sisteminin zayıflaması olarak ortaya çıkar.

Harvard Tıp Fakültesi uzmanları, bağışıklığı azaltan bu besinleri az tüketerek özellikle bu pandemi döneminde güçlü bir bağışıklığın önemine vurgu yapıyorlar. Yine aynı uzmanlar bağışıklık fonksiyonunu artırabilecek sarımsak ve ginseng tüketiminin de arttırılmasını tavsiye ediyorlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir