Hindistan cevizi yağını cilt bakımında nasıl kullanırız?

Çoğunlukla yemek pişirmede kullanılan hindistancevizi yağı, bazı özellikleri ve niteliği nedeniyle son yıllarda kozmetik ve diğer alanlarda da popülerlik kazanmış bir üründür. Bu yazımızda sizlere hindistancevizi yağı faydaları hakkında bilgiler vermek istedik.

Bu mükemmel doğal bileşen, kırışıklıklardan saçın güzel görünümüne ve saç sağlığına kadar farklı şekillerde kullanılabilir ve herhangi bir yan etki olmaksızın ve cilde ve saça zarar vermeden mükemmel sonuçları sağlayabilir.

Hindistancevizi yağını mutfak dışında, kozmetik olarak nasıl kullanabiliriz. İşte sorumuzun cevapları:

Makalede neler var?

Makyaj temizleyici olarak

Hindistan cevizi yağı makyajı güzel bir şekilde temizlemenin yanı sıra kirpikleri ve cildi derinlemesine besler ve nemlendirir. Yüzünüze veya bir pamuğa birkaç damla zeytinyağı sürün ve makyaj temizleyici gibi kullanın.

Peeling uygulamasında

Peeling cildi gençleştirip canlandırmak ve sivilce izlerini gidermek için bazı kimyasal solüsyonları cilde uygulamak demektir.

Hindistan cevizi yağı ve şeker, tatlıların hazırlanmasında kullanabilmemizin yanı sıra cilt için mükemmel bir eksfoliant (derinin pul pul dökülmesini sağlayan kozmetik) olarak ta kullanabiliriz. Yağ cildi temizleyip nemlendirirken, şeker de tıkanmış gözeneklerinde temizlenmesini sağlar. Aynı miktarda hindistancevizi yağını ve şekeri karıştırın ve cilde tatbik edin. Cildinizin solgun ve yıpranmış derisinin pul pul döküldüğünü göreceksiniz.

Saç bakım maskesi

Saç tellerin ortasından uçlarına kadar biraz hindistancevizi yağı sürün, ardından durulamadan önce yaklaşık bir saat dinlendirin. Bu maske saçı nemlendirmeye ve hacim kazandırmaya yardımcı olur.

Kırışıklıklar için

Hindistan cevizi yağı antioksidan özelliği sayesinde kırışıklıklar için oldukça etkilidir. Yüzünüze az miktarda uygulayın ve bol su ile durulamadan önce 20 dakika bekleyin.

Dudak kremi olarak

Doğal bir dudak kremi hazırlamak için eşit miktarda hindistancevizi yağı ve balmumu karıştırın, suyla hafifçe nemlendirin.

Sedef hastalığında

Doğrudan etkilenen bölgeye uygulanan az miktarda hindistancevizi yağı, sedef hastalığını hafifletmeye ve tedavi etmeye yardımcı olur.

Mutfakta kullanımı

Mutfakta bitkisel yağ yerine kullanılabilirsiniz. Yüksek pişirme sıcaklıklarına dayanıklı olduğundan kızartma yağı olarak da tercih ediliyor. Ayrıca enerji vermesi ve kan şekerini dengeleyici özellikleri de vardır. Hindistan cevizi suyu iştah kesicidir ve bu nedenle zayıflamaya yardımcı olarak tüketilebilirsiniz. Ancak hindistancevizi yağının doymuş yağ oranı yüksek olduğunu unutmamalı ve yemeklerde ölçülü kullanmalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir