Doğru Makyaj Nasıl Yapılır?

Eski mısırda erkeklerinde yaptığı makyaj bir kadına kendini iyi hissettiren şeylerden biridir kuşkusuz. Kendisi için, sosyal çevresine veya veya karşı cinse güzel görünmek amacıyla yapılan makyaj doğru yapılmalıdır. Doğru yapılmayan makyajı ise yanlış ürün ve yanlış malzeme seçimi veya yanlış uygulamalar olarak tanımlayabiliriz. Peki doğru makyaj nedir, doğru makyaj nasıl yapılır? İşte bu soruların cevabını aşağıda, yazımızda bulabilirsiniz.

Makalede neler var?

Cildi makyaja hazırlama

Makyajın uygulanacağı alan öncelikle temizlenmiş olmalıdır. Kirli veya terli bir yüze yapılacak makyaj hem gereken performansı göstermez hem de çabucak bozulur, akar gider. Temizlenmiş bir cildin, cilt tipine göre nemlendirilmiş olması ikinci şarttır. Cildinize uygulanacak nemlendiriciyi dudaklar ve göz kapaklarınız ve göz çevresi içinde uygulamayı unutmayın. Özellikle çok kuru bir cilde sahipseniz makyaj öncesi yoğun bir şekilde nemlendirici uygulamalısınız.

Diğer önemli bir nokta makyaj öncesi eğer varsa sivilcelerinde kapatıcı ürünlerle kapatılmasıdır. Sivilcelerin kapatılmasından sonra makyajın ilk aşamasına geçiş yani fondöten uygulamasına geçebilirsiniz.

Doğru ürünü seçme

Makyajın başarısı ve ışıltısı cildinize uygun olarak seçilmiş ürünler ile çok daha yüksek olacaktır. Doğru malzeme öncelikle cilt tipinize uygun olmalıdır. Örneğin kuru bir cildiniz varsa fondöten, ruj veya pudra gibi ürünlerin nemlendiricilerle desteklenmiş ürünler olmasına dikkat etmelisiniz. Daha önceden kullanıp ta cildinizde sorunlar çıkaran ürünleri kullanmakta ısrar edilmemesi gerekir, zira bunlar akne ve benzeri cilt sorunlarını da ortaya çıkartıp geliştirecektir.

Fondöten uygulaması

Öncelikle şunu belirtelim fondötenin kullanım amacı cilt renk farklıklarını veya sivilceleri kapatmak değil, cildin renk eşitsizliklerini gidermektir. Eğer yağlı veya karma bir cildiniz varsa pudra içeren fondötenleri, kuru bir cilde sahipseniz nemlendirici özelliği olan fondötenleri seçmelisiniz. Fondötenin renk seçimi ise yanaklarda değil, yüz ile boynun birleştiği bölgede yani yan çene kemiğinin hemen altındaki boyun bölgesinde yapılmalıdır. Bunun sebebi ise bazı ciltlerde boyun ve yüz renk farklılıklarını olmasıdır. Doğru fondöten yüz ile boynu aynı renk gösteren fondötendir.

Fondöten satın alırken çeşitli renkteki fondötenleri boynunuza yukarıdan aşağıya düz çizgiler şeklinde sürün ve ona göre renk seçimini yapın. Fondöten uygulaması cilde eşit miktarda fırça veya sünger yardımıyla yapılmalıdır. Her iki durumda fondöten azar azar alıp cilde sürülmeli ve daha sonra fırçayı veya süngeri bastırmadan tüm yüze dağıtılmalıdır. Fondöten uygulaması bütün yüze ve boyna yapılmalıdır.

Göz makyajı

Fondötenden sonra sıra göz makyajına geliyor. Fondötenle birlikte hâlâ göz kapaklarında renk farkı varsa göz kapakları için kullanılan kapatıcıları fondötenden önce tatbik edebilirsiniz. Şimdi sıra geldi göz farının uygulanmasına.

Tabii ki bu aşamada da doğru farın seçimi ve doğru uygulanması önemlidir. Eğer makyajınız tüm gün kalacaksa ve tazeleme şansınız olmayacaksa açık tonlu farları tercih etmelisiniz. Tavsiyemiz genel olarak iki ayrı far kullanmanızdır; baz far ve ikinci far. Baz far kaş altı ile birlikte alt ve üst göz kapaklarının tamamına uygulanır. Her iki far uygulaması için far fırçası kullanmanızı tavsiye ederiz. İkinci far ise baz fardan daha koyu bir ton olmalıdır ve üst göz kapağının tamamına uygulanır. Far uygulaması yapıldıktan sonra göz çevresinde ve kapaklarında bir nemlilik kalmaması gerekir.

Şimdi sırada maskara uygulaması var. Maskara uygulaması tercihe bağlı olarak sadece üst kirpiklere veya ham alt hem üst kirpiklere birlikte de uygulanabilir. Maskara uygulaması daima alttan yukarıya doğru ve sağa sola hareketler şeklinde uygulanmalıdır.

Kaş makyajında ise amaç kaşları farklı bir şekilde göstermekten ziyade kaşları ortaya çıkarmak olmalıdır. Eğer kaş altında boşluklar varsa ucu fazla sivri olmayan bir kalemle veya farla yapabilirsiniz. Uygulama kaş çizer gibi yanlamasına hareketlerle yapılmalıdır.

Yüz makyajı

Yüz makyajı için kullanılan allıklar cildinizdeki gözenekleri ortaya çıkartabilir. Eğer yüzünüzde gözenekler varsa mat allıkları, yoksa da parlak allıkları kullanabilirsiniz. Allık uygulaması allık fırçası yardımıyla yukarıdan aşağıya hareketlerle uygulanır. 

Dudak makyajı

Makyajın son aşaması olan ruj uygulamasında tercih edeceğiniz rujları kullanabilirsiniz. Dudaklarda kuruluk varsa ruj öncesi dudaklara nemlendirici sürülmesi faydalı olacaktır. Mat renkli veya likit rujlarda dudak kuruluğu çok daha fazla öne çıkabileceğini unutmayın. Ruj seçimi yapılırken de renk tercihi yanında yumuşak ve kolay sürülebilir ürünler tercih edilmelidir. Rujla aynı renkte dudak kalemi ile dudaklar çerçevelendirilir. Özellikle koyu renkli ruj kullanılacaksa rujdan önce dudak kalemi ile çerçevelendirme yapılmasını tavsiye ediyoruz. 

Ruj uygulamasında da dudakları birleştirerek değil, her iki dudakta da dudakların içinden dışına doğru ruj uygulanmalıdır. Ruj alt ve üst dudağa eşit miktarda sürülmeli ve gerekirse parmak yardımıyla dağıtılmalıdır. Eğer koyu renkli ruj kullanacaksanız, ruj uygulamasından sonra da likit kapatıcı kullanmanızda fayda var. Böylece dudaklarınızı çok daha güzel bir şekilde öne çıkartabileceksiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir