Kitap Tavsiyesi: İnsan Olmak

Sevgili kitap kurtları merhaba,
Sizlere paylaşmak istediğim ve okumanızı tavsiye edeceğim kitap, Prof. Dr. Engin Geçtan’ın “İnsan Olmak” adlı kitabıdır.
Prof. Dr. Engin Geçtan (1932-2018) İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdikten sonra ABD’de öğrenimine devam eden ve genel psikoloji, dinamik psikiyatri, çocuk psikolojisi ve nöroloji alanlarında önemli çalışmalar yapan bir akademisyen ve yazardır. Psikoloji ve psikiyatriyi edebiyatla birleştirerek roman yazarlığı da yapan ülkemizin değerlerinden birisidir.
Bu kitap bir baş ucu kitabı olup, zaman zaman açıp göz atabileceğimiz ve yazılanlar üzerine çokça düşüneceğimiz bir kitaptır. Kitabın arka kapağında şunlar yazmaktadır:
“Çağdaş toplumlar kendine özgü bir olguyu da birlikte getirmiştir. İnsan eskisinden çok daha fazla sayıda insanla, çok daha kısa süreli, daha yüzeysel ilişkiler kurma eğilimindedir. Bu, soğuk bir günde karşılaşan bir grup kirpinin öyküsüne benzer. Kirpiler ısınabilmek için birbirlerine sokulurlar ama dikenleri birbirlerine batar. Birbirlerinden ayrıldıklarındaysa soğuktan rahatsız olurlar. İleri geri hareket ederek sonunda dikenlerini batırmadan birbirlerini ısıtabilecekleri en uygun uzaklığı bulurlar.”
İnsan olmanın ikilemini, insanların da kirpiler gibi birbirlerine ihtiyaç duymasını ancak bu ihtiyaçla birlikte ortaya çıkan ikilemin de aşılması için insan olmak gerektiğini, bunun nasıl başarılacağına dair ip uçlarını bu harika kitapta bulabiliyoruz.
Geçmişiyle barışmayan ve bu geçmişin tutsağı olan insanın özgürleşemeyeceğini söyleyen yazar, bu şekilde aslında insanın kendi yaşamının özünün yok ettiğini ifade etmektedir. İnsanın zamanın sınırsız olduğunu düşünerek bir zaman tüketicisi olduğunu ve bunun da büyük bir yanılgı olduğunu, bunu ancak bilinçli yaşayarak önleyeceğimizi ve insan olmak için kendini bilmeyi ve yaşama sorumluluğunu almak gerektiğini çok güzel anlatmış Engin Geçtan.
“Çevresinde her şey yolunda gittiği halde kendi yaşamını yine kendisi bozan insanların sayısı o kadar çok ki!” diyen Engin Geçtan’a rahmet dileyerek bu güzel kitabını tüm kitap kurtlarına tavsiye ediyorum.
Hepinize en içten saygı ve sevgilerimi sunar, mutlu ve sağlıklı günler dilerim.
M. Rıza Altuğ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir