Tarihte bugün kadın: 05 Nisan

1614 – Kızılderili Pocahontas, Virginia’da İngiliz sömürgeci John Rolfe ile evlendi.

Pocahontas

Virginia Kızılderili şeflerinden Powhatan’ın kızı olarak 1595 yılında doğdu. Doğum tarihi kesin değildir. bazı tarihçiler de 1597’de doğduğunu iddia ederler. Virginia’da Jamestown adında bir kale ve yerleşim yeri inşa eden sömürgeciler ile Kızılderililer arasındaki yakın ilişkiler kuruldu. 5 Nisan 1614’te tütün ekici John Rolfe ile evlendi. Thomas adında oğlu oldu. Pocahontas ve kocası John Rolfe1616’da Londra’ya gittiler. Pocahontas burada çok ilgili gördü ve çok ünlü oldu. Gravesend’de öldü ve 21 Mart 1617’de İngiltere’de gömüldü.

1887 – Anne Sullivan, Helen Keller’e “su” kelimesinin manuel alfabede ifade edildiği şekliyle anlamını öğretti.

Anne Sullivan ve Helen Keller

İrlanda asıllı Amerikalı öğretmen Anne Sullivan, ondokuz aylıkken görme, işitme ve dokunma yetisini yitiren Helen Keller’e su kelimesini öğretmiştir. Helen’in öğretmeni Anne Sullivan, kendisini bir su pompasına götürmüş ve pompaya dokunmasını sağlamıştır. Daha sonra Anne sullivan Helen’in eline su kelimesini yazmış ve bu sayede daha bir çok kelimeyi Helen Keller’in öğrenmesini sağlamıştır. Anne Sullivan, Hellen Keller’i hayatı boyunca yalnız bırakmamıştır.

20 Ekim 1936’da New York-Queens’de 70 yaşında öldü. Anne Sullivan’ın ölümü ile Helen’e Polly Thomson Anne Sullivan’ın yerini almıştır. Helen Keller ise 1968 yılında öldü ve cesedi yakılılarak külleri Anne Sullivan’ın mezarının yanına gömüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir