Tiyatromuzdan bir yıldız daha kaydı: Altan Karındaş vefat etti.

Tiyatro oyuncusu Altan Karındaş Corona tedavisi gördüğü Muğla Eğitim ve araştırma Hastanesi’nde bugün 93 yaşında hayata veda etti.

30 Ağustos 1928’de Balıkkesir’de dünyaya gelen Karındaş İstanbul Belediye Konservatuarı’nda Şan ve Tiyatro eğitimi aldı. Tiyatro hayatına Muhsin Ertuğrul’un Küçük Sahne’sinde 1951 yılında başladı. Şehir Tiyatroları, Ulvi Uraz Tiyatrosu, Saim Alpago Tiyatrosu, Gen-Ar Tiyatrosu ve Arena Tiyatrosu gibi çeşitli tiyatrolarda çalışarak bir çok oyunda rol aldı. Bir süre tiyatrosunu kurdu, sinema oyunculuğu da yaptı.

Altan Karındaş’ın rol aldığı bazı tiyatro oyunları şunlardı: Kanlı Düğün, Arpa Ambarı, Örümcek, Karakolda, Gönül Avcısı, Bitmeyen Aşk, Kanlı Nigar, Çay ve Sempati, Kargalar Okulu, Küçük Kulübe, Döner Yataklar, Üç Karılı Koca, Hayat Tatlıdır, O Kadın, Üç Kafadarlar, Bir Küçük Aslancık Varmış, Sasafra Dallarında Esen Rüzgar, Bir Yaz Gecesi Rüyası, Şurdan Şuraya Gitmem, Bu Akşam Semerkant’ta Sokakta, Figaro’nun Düğünü.

Rol aldığı filmler de şunlardı:  Gönül ferman dinlemiyor, Hicran Yarası, Sevda Çiçeği, Kızlar Yurdu, Misi, Melekler Adası, Ne de Olsa Çocuk, Hırçın Menekşe, Ah Yaşamak Var Ya!, Karanlıkta Koşanlar, Baba Evi, Rumuz Goncagül, Paranın Kiri, Canavar Cafer, Vur Tatlım, Vefasız, Yaban Ali, Ölüm Şart Oldu, Hayat Kasırgaları, Hıçkırık, Ölürüm de Ayrılmam, Dertli Irmak, Kahpenin Aşkı, Anası Gibi, Günah Yolcuları, Ölmüş Bir Kadının Evrakı Metrukesi, Kalbimin Şarkısı, Yol Palas Cinayeti, Vahşi Bir Kız Sevdim, Halıcı Kız, Kara Davut, Yavuz Sultan Selim Ağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir