Kuzey Kutbunun keşfi

Kuzey Kutbunun Keşfi

Amerikalı denizci Robert Edwin Peary (1856 – 1920) Kuzey Kutbuna ulaşmak amacıyla Kanada’nın İnuit bölgesindeki Kuzey Nunavut’taki Columbia Burnu’ndan yürüyüşe başladı ve 764 kilometre yol kat ederek 7 Nisan 1907’de Kuzey Kutbuna ulaştı.

Robert Edwin Peary (1856 – 1920)

Daha önce Grönland’da keşif gezilerine çıkan Robert Edwin Peary Kutup Bölgesinde yaptığı ölçümlerle 2700 metre derine inmesine rağmen karaya, yani deniz dibine ulaşamamıştır. Bu şekilde Robert Edwin Peary Kuzey Kutbunun kara parçası üzerinde olmadığını kanıtlamıştır. Robert Edwin Peary ayrıca daha önce keşif gezileri yaptığı Grönland’dın da bir ada olduğunu kanıtlamıştı.

Kuzey Kutbu

Kuzey Kutbu Dünya’nın kuzeydeki en üst noktasıdır, en kuzeyidir. Güney Kutbu Antartika Kıtası üzerinde yer alırken Kuzey Kutbunda kara parçası yoktur ve kalın bir buz tabakası ile örtülüdür.

Kuzey Kutbunda boylamlar tarafından belirlenen bir yerel saat yoktur. Bunun sebebi ise Güneş yılda sadece bir kere tüm boylam hatlarından doğar ve batar. Bu nedenle de Kuzey Kutbu herhangi bir zaman dilimine dahil değildir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir