Öğretmenler Günü Kutlu Olsun

Bugün 24 Kasım, yani Öğretmenler Günü. Bizlere sonsuz değerler katan, özveriyle ve fedakârca çalışan öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun.

Öğretmenler Günü nasıl ortaya çıktı?

11 Kasım 1928’de Bakanlar Kurulu ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e “Millet Mektepleri Başöğretmenliği” unvanını verdi. 24 Kasım 1928’de millet Mektepleri Talimatnamesinin yayınlanmasıyla da Atatürk’ün baş öğretmenliği resmileşti.

1981 yılında, yani Atatürk’ün doğumunun yüzüncü yılında da başöğretmen oluşunun yıl dönümünde yurt genelinde Öğretmenler Günü olarak kutlanmaya başlandı. Resmi Gazete’nin 26 Şubat 1981 tarihli “Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği” ile Öğretmenler Günü’nün kutlama gününe dair esaslar belirlendi.

Başöğretmen Atatürk

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk bir çok konuşmasında genç Türkiye Cumhuriyeti’nin kalkınması ve gelişmesi için eğitimin önemini vurgularken, bu konuda öğretmenlere de büyük görevler düştüğünü belirtmiştir. Ayrıca öğretmenleri ve öğretmenliği her fırsatta övmüş ve onurlandırmıştır:

“Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır.”

“Öğretmenler! Cumhuriyet, fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister. Yeni nesli bu nitelik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir.”

“Öğretmenler her fırsattan istifade ederek halka koşmalı, halk ile beraber olmalı ve halk, öğretmenin çocuğa yalnız alfabe okutur bir varlıktan ibaret olmayacağını anlamalıdır.”

“Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır.”

Dünyada öğretmenler günü

5 Ekim günü, UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü) önceliğinde 5 Ekim 1994’ten beri bir çok ülkede öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır. Ancak bazı ülkelerde ise kendi kültürel ve tarihsel özelliklerine göre öğretmenler günü farklı tarihlerde kutlanmaktadır. Örneğin Türkiye’de 24 Kasım, bazı Arap ülkelerinde 28 Şubat, Çek Cumhuriyeti’nde 28 Mart gibi…

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir