Anneler Günü Kutlu Olsun

Ruhumuzu ve yolumuzu aydınlatan fedakâr annelerimizin anneler günü kutlu olsun. Ne öğrendiysek ilk olarak annemizden öğrenmeye başladık, hakları ödenemez. Bize verdikleri sevgiyle ruhumuzda çiçekler açtı.

1908 yılında öğretmen Anna Jarvis’in 1905 yılında ölen annesini her yıl anmaya başladı. Anna Jarvis çok sevdiği annesini anmak için yakınları ile birlikte organize ettiği bir anma günü düzenlemeye başladı. Bu şekilde başlayan anneyi anma günü Anna’nın yakınlarınca da benimsenmeye başlandı ve yaygınlaştı. Anna Jarvis’in başlattığı anma günü 1914 yılında ABD’de Kongrenin onayı ile resmi olarak “Anneler Günü” olarak kutlanmaya başladı.

Anneler Günü Türkiye’de  Türkiye Kadınlar Birliği’nin girişimleri sonucunda 1955 yılından itibaren kutlanmaya başlandı. 5 Mayıs 1955 Türkiye’de ilk defa anneler günü olarak tarihe geçmiştir. Türkiye’de ilk yılın annesi Nene Hatun’dur. Erzurum’un Rus İşgali esnasında gösterdiği kahramanlıklarla tarihe geçmiş olan Nene Hatun Türkiye Kadınlar Birliği tarafından 1955 yılında yılın annesi seçilmiştir.

Anneler günü gelenek ve ritüeli Antik Yunanistan’a kadar dayanır. Yunan Mitolojisine göre bazı tanrı ve tanrıçaların annesi olan Rhea için ilkbaharda yapılan kutlamalar yapılırdı. Daha sonra Romalılar Tanrıça Kibele için yapmaya devam ettiler. Anneler günü dünyada genel olarak Mayıs’ın ikinci Pazar gününde kutlanır.

Ancak bazı ülkelerde farklı tarihlerde de kutlanmaktadır. Mesela İngiltere’de Mart’ın dördüncü Pazar günü anneler günü olarak kutlanırken Yunanistan’da 2 Şubat’ta kutlanır. İngiltere ve Yunanistan’daki anneler günü kutlamaları daha çok dini temelli kutlamalardır.

Meltem Erkoç’tan annesi için duygu yüklü bir yazı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir