Güzellik uzmanı Canan Ayan Sönmez, yağ bezeleri ile mücadele yöntemlerini anlatıyor

Günümüzün yaygınlaşarak kronikleşen sorunu: YAĞ BEZELERİ

Nasıl önleriz? Nasıl kurtuluruz?
Yüzümüzde artan beyaz tümsekli noktacıklar… Kapatıcı sürdüğümüzde gizlenmediği gibi belirginleşiyor; sıktığımızda içi boşalmadığı gibi bir de yara oluyor. Bazıları büyüyor, hatta bazen sayıları git gide artıyor. Cildinize iyi bakmak için çok pahalı serumlar aldınız ona karşın da sayıları artmaya devam ediyor!!!

Peki ne yapacağız?

Metabolizmamızın yağ bezesi üretme eğilimini genetik faktörler belirlese de doğru önlemleri alarak ve kendimize uygun cilt bakım rutinleri belirleyerek kontrol altına almamız mümkün.

  1. Bu cilt sorunun yaygınlaşmasının en sık karşılaştığım nedeni, internet reklamları ve sosyal medya fenomenleri tarafından yüksek fayda sağladığı belirtilerek tanıtılan yoğun içerikli yağ ve serumların, cildimize uygunluğu sorgulanmadan kullanılıyor olması.
    Ürünlerin içerikleri kuvvetli olsa da cildimizin ihtiyacından fazlasını içeren yağ bazlı krem ve serumları günlük cilt rutinimize dahil edip kullanmak, cilt altında birikime neden olur ve yağ bezesi oluşumunu tetikler.

Kullanacağımız krem ve serum içerikleri konusunda danışmanlık almak, yaşımıza ve cildimize uygun içerikler kullanmak önleyici olacaktır. Özellikle  20’li yaşlarda, günlük rutinimizde hafif içerikli, su bazlı nemlendirici ürünlere yer vermek gerekir.

Daha yoğun ve yağ içerikli maske & cilt yağı ürünlere ise, haftada 1 ya da 2 kez yer vererek cildimizi yormadan besleyebiliriz. (Cildinize uygun günlük rutinler konusunda, ekteki linkten Kdnca.com okuru olduğunuzu belirterek destek alabilirsiniz

  1. Bir diğer önemli nokta da cilt gözeneklerini açık ve temiz tutmaktır. Gözenekleri tamamen kapatan kalın kapatıcılar yerine, daha hafif içerikli ve cildin hava ile temasını kesmeyen, içerisinde nemlendirici olan BB&CC krem gibi ince yapılı ürünlere gündelik makyajımızda yer vermek cildi daha az yoracak, hava ile temasını kesmemek daha sağlıklı tutacaktır.
  2. Özellikle cildin kendisini yenilediği gece saatlerinde makyajımızı temizleyerek yatmak cilt sağlığı açısından oldukça önemlidir
  3. Kalınlaşan ölü deri tabakası altındaki birikimleri engellemek için cildi tahriş etmeyecek ince yapılı bir peeling ile haftada 1 kez cildimizi ölü derilerden arındırmalıyız
  4. Bir diğer önemli nokta da beslenme alışkanlıklarımızdır. Beslenmemizde yer verdiğimiz yağ miktar ve oranının metabolizmamızın kaldırabileceğinden fazla olması da deri altındaki yağ birikimlerini tetikleyebilir. Bu yönde bir sorunumuz varsa yağlı gıda tüketimini azaltmalı ve günlük olarak tüketmeniz gereken su miktarını tükettiğimizden emin olmalıyız ( Kilonuzun %3 ‘ü tüketmeniz gereken minimum su miktarını verir)

Yağ bezesi nasıl temizlenir?

Plazmapen & Fibroblast yöntemi ile yağ bezeleri kolayca temizlenebilmektedir. Bu yöntemde, yağ bezesi üzerine iğne ucu büyüklüğünde plazma atışı yapılır, üzerinde oluşan kabukla birlikte yağ bezeleri de düşer. Oldukça kolay ve acısız bir yöntemdir. Görsel, bu yöntem ile yağ bezeleri temizlenmiş bir danışanıma aittir.

Yağ bezeleri ile ilgili sorularınız varsa yorumlar bölümünden bana iletebilirsiniz.

Güzel haftalar dilerim.

Canan Ayan Sönmez’in Instagram hesabına ve internet sitesine ulaşmak için lütfen tıklayınız:

Bir cevap yazın

Bize mesaj gönderin
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz?