Jilet izleri ve ameliyat izleri… Hiç kurtuluş yok mu?

Buhran dönemlerimizin, sağlık sorunlarımızın kötü hatıraları jilet ve ameliyat izleri… Kimisi keloidli (tümsekli) yapılarından, kimisi parlak beyaz renklerinden ötürü gizleseniz gizlenmez, kapatıcı ile kapatılmaz. Sosyal yaşamda yargılanma kaygısı ile huzursuzluk yaratırlar.

Peki hiç çözümü yok mu?

Öncelikle sağlıkçı değil güzellik uzmanı olduğumun altını çizerek yazıya başlamak istiyorum. Jilet ve ameliyat izleri üzerinde çalışıyorum ve sizlerle şu ana kadarki deneyim ve tespitlerimi paylaşacağım. Bilimsel bir yayın kaynağı üzerinden yazılan bir yazı olmadığını, 100’ün üzeri sayıda çalıştığım vaka sonuçları ve onların geçmiş deneyimlerini esas alarak yazıyı hazırladığımı göz önüne alarak okumanızı rica ederim.

Bu sorun için çalışılan birkaç yöntem mevcut

Cerrahi süreç, genellikle üzerinde iz olan bölgenin alınarak, üzerine vücudun farklı bölgesinden alınan deriyle yama yapılması gibi bir çözüm sunuyor; böylece Jilet izi görüntüsü ortadan kalkıyor. Bu yöntem jilet izinden kurtuluş konusunda etkili, ancak oldukça agresif bir yöntem ve bölgede yama sonucu farklı izler kalma durumu söz konusu.

Güzellik uzmanı Canan Ayan Sönmez

Bir diğer çözüm de plazmapen ve fibroblast olarak bilinen plazma enerjisi ile bölgenin kabuklandırılıp hasarlandırılarak yeniden yapılanma sağlanması. Doğru teknik ile çalışıldığında beyaz ve tümsekli görünümün gitmesi konusunda oldukça etkili bir yöntemdir, cerrahi müdehaleye göre de oldukça konforlu olması bir avantajdır; ancak işlem sonrası doğru bakım uygulanmazsa leke bırakma riski vardır. O nedenle işlemi uygulatacağınız uzmanın önceki sonuçlarını mutlaka incelemenizi öneririm.

Diğer yöntemlerse seruma dayalı terapi yöntemleridir. Dermapen, iğnesiz mezoterapi, mikro dermabrazyon gibi tekniklerle bölgeye yapılandırıcı, kuvvetli serumlar verilmesine dayalı yöntemlerdir. Hasarlı bölgenin normal cilt ile kaynaşması konusunda oldukça etkilidir.

Cerrahi müdahale dışındaki süreçler seans tekrarı ister ve zamana dayalı kademeli onarım ile iyileşme sağlanır. O nedenle bunun ortalama 6 ay sürecek bir süreç olduğunu göz önünde bulundurmak gerekir.

Ben Stüdyomda fibroblast ve serum terapiyi dönüşümlü olarak çalışarak en yüksek verimi alıyorum. Sizlerle devam eden birkaç seans sonucumu paylaşıyorum. Sizler de konu hakkında sorunuz varsa yorumlar bölümünden bana iletebilirsiniz.

Canan Ayan Sönmez’in Instagram hesabına ve internet sitesine ulaşmak için lütfen tıklayınız:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize mesaj gönderin
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz?